a na vodárenských nádržiach Zemplínska šírava a Veľká Domaša tretí stupeň povodňovej aktivity (PA).
Situáciu v povodí Bodrogu začala komplikovať po zrážkach na Ukrajine vysoká hladina Uhu. Tá od utorkových večerných hodín stúpla zo 450 na 643 centimetrov a dosahuje prvý stupeň PA. "Na Bodrogu, Tise vo Veľkých Trakanoch, kde platí druhý stupeň PA a na Latorici sme zaznamenali pokles hladín od jedného do štyroch centimetrov," uviedol včera vedúci vodohospodárskeho dispečingu košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Viliam Vološ.
Obvodná povodňová komisia (OPK) v Spišskej Novej Vsi v utorok popoludní odvolala III. stupeň povodňovej aktivity v obci Betlanovce, ako aj II. stupeň povodňovej aktivity na rieke Hornád v celom okrese Spišská Nová Ves. V obci Betlanovce platil III. stupeň povodňovej aktivity od stredy 29. marca, kedy sa z koryta vyliala rieka Hornád. "Hladiny potokov i riek klesajú v celom regióne aj vplyvom ochladenia," uviedol predseda OPK Peter Vyparina. V Nízkych Tatrách je však ešte veľa snehu, takže nevylučuje, že podobná situácia sa môže v regióne opäť zopakovať pri výraznejšom oteplení.
Z pôvodného počtu 70 obcí a miest v Prešovskom kraji, ktoré za posledný týždeň postihli záplavy, trvá tretí stupeň povodňovej aktivity už len v Gribove v okrese Stropkov. Minulý týždeň tu totiž počas záplav prišlo k zosuvu pôdy. Na vodnom diele Starina platí druhý stupeň. Hladiny najväčších riek Topľa, Ondava a Laborec, aj ich rozvodnené prítoky Ladomírka, Ondavka, Oľka klesli pod kritickú hranicu a dostali sa do normálu. Informovala o tom pracovníčka Krajského úradu životného prostredia v Prešove Božena Jacko-Lysáková.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín