porovnaní s našou krajinou je totiž oveľa vyššie a niektorí Česi si myslia, že je motívom najmä pre slovenských Rómov.
„Čítali sme na webstránke Korzára článok o odchode Rómov kvôli úžere. Určitú dobu som teraz bola v Čechách a moji priatelia oponovali, že Rómovia sem neutekajú kvôli úžere, ale vysokému pôrodnému. Je to tam verejné tajomstvo," povedal nám neznámy ženský hlas v telefóne.
Hovorkyňa českého ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Kateřina Beránková potvrdila, že objem vyplateného pôrodného pre slovenských občanov sa oproti minulosti naozaj veľmi zvýšil. Občianske združenia, starostovia a ľudia pracujúci s rómskou komunitou tvrdia, že za zvýšeným číslom nie sú Rómovia.
Beránková vysvetlila, že možnosť uplatniť si nárok na dávku systému štátnej sociálnej podpory v Českej republike prichádza do úvahy už po jednom roku. „Pravdaže, žiadateľ musí spĺňať všetky podmienky stanovené zákonom. Základom je trvalý pobyt na území ČR. Za ten sa podľa zákona považuje pobyt odo dňa, ktorým uplynulo 365 dní nepretržitého hlásenia sa cudzinca na území ČR. Pokiaľ túto podmienku nesplnia, o pôrodné nemôžu žiadať," potvrdila. Doplnila, že pôrodné sa od 1. apríla 2006 opäť zvyšovalo: „Doteraz táto dávka bola na jedno dieťa 8 600 Kč, pri dvojčatách 20 640 a u trojčiat a viac detí 51 600 Kč."
Podľa údajov, ktoré získala pre KORZÁR, sa počet vyplatených dávok pôrodného v roku 2005 pre slovenských občanov zvýšil. Kým v roku 2004 ju mesačne dostali len 3 oprávnené osoby, ktorým bolo vyplatených mesačne asi 26 195 Kč, vlani to už bolo 14 oprávnených osôb mesačne, ktorým štát vyplatil 124 133 Kč. Za rok 2005 priznali úrady pôrodné 165 Slovákom - spolu im vyplatili 1 489 590 Kč. Na otázky týkajúce sa pôvodu žiadateľov Beránková neodpovedala. Potvrdila však, že od 1. apríla pôrodné vzrastie na 10-násobok životného minima, čo je 17 500, pri dvojčatách 52 500 a u trojčiat až 78 750 Kč.
Štatutár michalovského združenia Nová cesta Ladislav Horváth si nemyslí, že by žiadateľmi o pôrodné v Čechách boli slovenskí Rómovia. Naši susedia vraj pre komunitu už prestali byť zaujímavou cieľovou krajinou. „Nemám informácie o ich odchode do Čiech. Už dlhšie je ich cieľovou krajinou Anglicko, odchádza tam až 80 percent Rómov zo strednej vrstvy. Žijú tam, pracujú, majú domy a mnohí sa už neplánujú vrátiť. V súčasnosti je tam z Michalovského okresu asi 300-350 rodín," povedal. Najviac ich pochádza z Pavloviec nad Uhom, podľa Horvátha sa sústreďujú sa najmä v okolí Bradfordu.
Odchod do Čiech kvôli pôrodnému nepovažuje pre Rómov za dostatočné lákadlo ani starosta Pavloviec nad Uhom Jozef Kočan: „Momentálne je vonku asi 1 500 Rómov, ale tí sú v Anglicku, Írsku a Škótsku. Sú tam celé rodiny, šikovnejší pracujú v továrňach, menej zdatní na farmách," vysvetlil.
O odchode do Čiech kvôli pôrodnému nemá informácie ani Vladimír Kočiš, ktorý pracuje na trebišovskom magistráte a má na starosti rómsku komunitu: „Neviem ani o jednom prípade."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín