úseku neďaleko obce Hnojné. Podľa vodohospodárov zosuv vzdušnej časti hrádze nemá vplyv na jej bezpečnosť. „Pretrhnutie, priesaky vody ani preliatie hrádze nehrozí. Poškodený úsek sme prekryli fóliou, keď bude k hrádzi lepší prístup, začneme s jej sanáciou," informoval riaditeľ michalovského závodu povodia Laborca Valentín Kožuch.
S opravou začnú pravdepodobne už na budúci týždeň. Podľa Kožucha došlo k podobným zosuvom na hrádzi už aj v minulosti. Poškodené časti vodohospodári vždy opravili a nepredstavujú riziko. Posledný zosuv má na svedomí topiaci sa sneh a niekoľkodňové zrážky.
Poškodená hrádza sa nachádza len dva kilometre od Hnojného v Michalovskom okrese. V obci, kde žije 246 obyvateľov, je podľa starostky pokoj. „Vieme, že na Šírave je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, ale o tom, že sa poškodila hrádza, sme nič nepočuli. Ale určite to nie je nič vážne, inak by nás PBaH informovalo. Panika nie je na mieste," myslí si starostka Helena Kráľová.
Podľa riaditeľa košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Vladimíra Kundráta do opráv hrádzí, odstránenia vegetácie, údržby tokov a udržiavania prietočnej kapacity korýt na bezpečné odvedenie vôd vynaložia v tomto roku zhruba 160 miliónov korún, čo je o 10 percent menej ako vlani. Reálne by potrebovali 400 až 450 miliónov korún. „V investičnej oblasti máme z dlhodobého hľadiska pripravený zásobník projektov s objemom 9 miliárd korún, ktorými sa budeme uchádzať o financie zo štrukturálnych fondov," povedal.
Dodal, že projekty sú orientované napríklad na ochranu Košíc pred storočnou vodou, čo si vyžiada asi miliardový náklad. Ďalších približne 450 miliónov bude smerovať do ochrany Prešova a asi 800 miliónov potrebujú vodohospodári na spevnenie hrádze na Ondave, ktorá sa roztrhla pod náporom vody v roku 2004.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín