1. januára 2006 začal platiť paragraf zákona 223/2001 o odpadoch, ktorý určuje spôsob nakladania s tzv. biologicky rozložiteľným odpadom. Ten vyslovene zakazuje ukladanie na skládku a spaľovanie. "Sťažností na neporiadok v meste pribúda, posledný týždeň už toho bolo priveľa. V stredu ráno nám anonymne zavolal občan z Paričova, že v areáli recyklačného strediska Technické služby podpálili konáre. Horí tam a dym sa šíri po uliciach," vysvetlila prednostka Obvodného úradu životného prostredia Janka Vargová.
Dodala, že mnohí občania nechápu, ktoré kompetencie má samospráva a štátna správa: "Stále si to mýlia. Podobné podnety musia dávať samospráve, ktorá má na starosti nakladanie s odpadmi a ich zneškodňovanie, separovanie a zhodnocovanie. Obvodný úrad v kontexte samosprávy funguje len ako druhostupňový orgán. V prípade, že mesto sťažnosť nevybaví k spokojnosti občana, môže sa obrátiť na nás. Okrem toho máme právo kontrolovať dodržiavanie zákonov, žiadať nápravu, prípadne určovať sankcie." Napriek tomu išli pracovníci úradu na šetrenie. "Bola to pravda, v areáli sa spaľoval biologicky rozložiteľný odpad, naviac zmiešaný s tuhým komunálnym, plastovými fľašami atď. Dym sa šíril po celom Paričove. Zavolali sme hasičov, aby to uhasili," vysvetlil "odpadár" úradu Pavol Kolesár.
Úrad má v tomto prípade právo začať správne konanie, v ktorom mestu hrozí pokuta až do výšky pol milióna korún. Dodržiavanie zákona o odpadoch, ktorý od 1. januára zakazuje spaľovanie, resp. ukladanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) na skládku, má podľa Janky Vargovej na starosti samospráva cez svoje oddelenie výstavby a životného prostredia. "Keďže v Trebišove to majú Technické služby, oni sú povinné sa oň postarať. Podľa nového zákona sa musí BRO zhodnotiť. Teda podrviť, zoštiepkovať, prípadne uložiť do kompostárne," upresnil Pavol Kolesár. TS by mali o novom zákone informovať aj občanov, aby sa predišlo páleniu BRO na záhradách, čo je aktuálne práve v jarnom období.
Podľa názoru riaditeľa Technických služieb Slavomíra Illeša sú Trebišovčania o novom zákone informovaní dostatočne. "Dali sme to na vedomie cez infokanál, informačné tabule aj mestský rozhlas. Bioodpad zhodnocujeme pomocou drvičky, ktorá je buď v areáli TS alebo na recyklačnom stredisku už od konca marca. Spaľovanie, ku ktorému tam došlo, nie je našou vinou," tvrdí. Podľa jeho slov sa do nestráženého objektu dostal niekto nepovolaný a zapálil odpad: "Naši ľudia majú prísne zakázané spaľovanie, vieme, že zákon sa zmenil."
Podľa referentky životného prostredia trebišovského magistrátu Evy Bučkovej nakladanie s BRO rieši VZN: "Občania majú právo na bezplatné odvezenie biologického odpadu dvakrát ročne - v jari a jeseni. Mimo tohto termínu je to vec dohody s Technickými službami. Občan si už za to platí." Illeš dodal, že za odvezenie TKO mimo termín sa platí 100 korún, v prípade drobného stavebného odpadu stojí pristavenie kontajneru 870 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín