vysokých škôl - dvadsiatich verejných, siedmich súkromných a troch štátnych. Niektorí prihlášky podali už do 28. februára, iných to ešte len čaká.
"Najväčší záujem je o školy s ekonomickým alebo manažérskym zameraním, ďalej sú to medicína a právnické fakulty. Menej študentov sa hlási na pedagogické fakulty, na poslednom mieste sú školy s technickým zameraním. Sem sa hlásia najmä z informatickej triedy. Naďalej je evidentný záujem o české vysoké školy," povedala pre KORZÁR výchovná poradkyňa školy Mária Ďuríková. Študenti si poslali v priemere tri až päť prihlášok. Poplatok na českú školu je približne 500 českých korún, na Slovensku činí 800 až 1 500 korún. Celkový zásah do peňaženky tak predstavuje asi 2-tisíc korún, niekedy sa táto suma vyšplhá aj na štyri alebo päťtisíc korún. "Oplatí sa investovať, no a potom sa treba už len učiť," myslí si štvrtáčka Lucie, ktorá má ambíciu študovať na medicíne.
Väčšina gymnazistov preferuje školy na Západnom a Strednom Slovensku. Niektorí si totiž myslia, že tamojšie vysoké školy sú kvalitnejšie ako tie na východe. Pri výbere vzdialenosti školy od domova mali študenti "voľnú ruku". Priznali, že pri vzdelaní ich rodičia na náklady na cestovné neberú ohľad. Skôr naopak, niektorí sa riadia heslom Čím ďalej tým lepšie. "Koniec koncov, človeku padne celkom dobre, keď sa vyberie na školu niekam ďaleko, kde spozná iný, tvrdší život," povedali viacerí.
Jediné, čoho sa niektorí obávajú, je tzv. prekrývanie dátumov. Teda, že sa prijímacie skúšky konajú na viacerých školách v ten istý deň. Tento problém sa dá podľa výchovnej poradkyne školy vyriešiť požiadaním o preloženie termínu prijímacej skúšky.
Autor: Ján TKÁČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín