víkendu začali s demoláciou plášťa budovy, ktorý obsahuje aj karcinogénny azbest. Zhrozený je aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), odstraňovanie takýchto materiálov totiž podlieha ohlasovacej povinnosti.
„Upozornil nás na to jeden z obyvateľov okolitých bytoviek s tým, že na bloku C1 odstraňujú nebezpečný materiál, ktorý obsahuje azbest. Počas kontroly sme si to overili. Materiál tam už síce nebol, ale našli sme úlomky, ktoré slová sťažovateľa dokazovali," potvrdila včera pre KORZÁR vedúca oddelenia preventívneho pracovného lekárstva michalovského RÚVZ Daniela Kniežová.
Blok C1 sa preslávil vysokým podielom neplatičov, mesto ho vlani predalo trom fyzickým osobám z Popradu. Pred pár týždňami z nej odišli poslední obyvatelia, ktorí tam už žili bez vody, elektriny, plynu a podobne pár mesiacov. O „novinke" na Murgašovej ulici vedeli všetci. „Začalo to už v piatok, zo strany našej bytovky som videl asi 10 Rómov, ktorí sa pohybovali po bloku C1. Z okien jednotlivých poschodí odlamovali platne plášťa, ktoré obsahujú azbest a hádzali ich nadol. Tam ich ďalší odoberali a hádzali naspäť do bytov na prízemí. Auto, ktoré pravdepodobne stálo na druhej strane, to hneď odvážalo, ale kam, nevedno," vysvetlil Vladislav z bloku susediaceho s C1.
„Pracovníci" sa činili aj pri odstraňovaní sklenenej vaty, ktorá bola pod azbestovými platňami, drevených rámov, na ktoré boli platne pripevnené, aj hliníkových spojovacích líšt, ktoré platne spájali. „Všetko hádzali dole a triedili. Fúkal vietor, dokážete si predstaviť, že to lietalo po celom okolí," doplnil, ukazujúc štruktúru plášťa budovy. Dodal, že kým azbestový materiál odvážalo auto, s drevenými a hliníkovými súčasťami odchádzali Rómovia.
Výsledkom ich práce bola budova olúpaná zo zadnej a prednej strany, „odstrániť" ešte zostáva obe bočné steny. „Volal som dvakrát hygienikov. Je to horor, na ich mieste by som dal urobiť analýzy prítomnosti azbestu vo všetkých okolitých bytovkách. Fúkal vietor a všetko roznášal po okolí," rozčuľoval sa ďalší obyvateľ, ktorý nechcel povedať svoje meno.
Podľa Daniely Kniežovej z RÚVZ úrad ihneď kontaktoval majiteľov bytovky: „Demolácia budov z materiálov obsahujúcich azbest podlieha ohlasovacej povinnosti. Spôsob nakladania s nimi rieši zákon 272/1994 a nariadenie vlády 39/1992. Ide totiž o chemický karcinogén, ktorý môže spôsobiť rakovinu dýchacích ciest. Podľa toho, čo zatiaľ vieme, majiteľ minimálne nedodržal ohlasovaciu povinnosť a asi ani bezpečnostné pravidlá."
O stanovisko k udalosti sme požiadali jedného z majiteľov bytovky Radomíra Štiavnického. Tvrdí, že o azbeste v platniach majitelia nevedeli. „Veď také materiály sa už nepoužívajú 30-40 rokov! Nepredpokladali sme to, lebo k bytovke bolo veľmi málo dokumentácie. K rýchlej demontácii sme pristúpili, lebo miestami sa platne uvoľňovali a hrozilo, že na niekoho spadnú," uviedol pre KORZÁR.
Úrad vyzval majiteľov na rokovania, ktoré budú v stredu dopoludnia. O ich výsledku vás budeme informovať.
Zákon č.272/1994 o ochrane zdravia ľudí
§ 14
Ochrana zdravia pred nepriaznivými účinkami chemických látok a prípravkov
(1) Pri výrobe, dovoze, skúšaní, klasifikácii, balení, označovaní a registrácii a pri zaobchádzaní a používaní chemických látok a prípravkov, ako aj pri ich uvádzaní do obehu sú fyzické osoby oprávnené na podnikanie a právnické osoby povinné vykonávať opatrenia na ochranu zdravia pred nepriaznivými účinkami chemických látok a prípravkov v rozsahu a za podmienok, ktoré ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením.
(2) Požiadavky na ochranu zdravia pred nepriaznivými účinkami chemických látok a prípravkov ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením.
Čo hovorí WHO
V súvislosti so škodlivými účinkami azbestu na zdravie ľudí vypracoval Regionálny úrad pre Európu v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou analytický materiál o azbeste, ktorý špecifikuje aj spôsob nakladania s ním. V ňom sa hovorí:
- demolácie závodov a zariadení kontaminovaných slaboviazanými azbestovými materiálmi, ako i odstraňovanie týchto materiálov z budov a zariadení, pri ktorých je nebezpečie uvoľňovania vlákien do ovzdušia, môže byť vykonávané iba pracovníkmi s príslušnou kvalifikáciou a so súhlasom príslušných štátnych orgánov
- zamestnávateľ alebo objednávateľ týchto prác musí pred začiatkom demolácie požadovať predloženie plánu práce špecifikujúceho opatrenia na zabezpečenie všetkých potrebných spôsobov ochrany zdravia pracovníkov, určenie limitov na uvoľňovanie vlákien do ovzdušia, ako i spôsob odstránenia odpadu obsahujúceho azbest
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín