zástupcovia dohadovali na výške príspevkov.
"Aj samotní správcovia farností požadovali, aby bolo poskytovanie mestských dotácií riešené systémovo. Dohodli sme sa preto na kritériách, ktoré by mali platiť aj v budúcich rokoch," povedal poslanec Ján Čop, ktorý návrh predložil zastupiteľstvu.
Dotácie sa doposiaľ určovali farnostiam na ich konkrétne činnosti, vyvolávalo to však polemiky. Podľa schváleného uznesenia sa odteraz celková suma ročného príspevku pre všetky cirkvi rozloží na dve časti. Prvá sa potom farnostiam rozdelí podľa počtu jej veriacich, z druhej čiastky dostane rovnaký podiel každá farnosť.
V tomto roku poslanci pre cirkvi vyčlenili 400-tisíc korún. Rímskokatolícka farnosť Povýšenia svätého Kríža z toho získala 134-tisíc korún, rímskokatolícka farnosť Božieho milosrdenstva 92-tisíc, rovnaký príspevok pripadol aj gréckokatolíckej farnosti. Sninská pravoslávna cirkev môže počítať so sumou 82-tisíc korún.
Čop povedal, že farári po diskusiách prijali tento systém. Zo štyroch farností mala výhrady len jedna zo sninských rímskokatolíckych farností. Jej správca Ján Dudič namietal, že sú najväčšou farnosťou, ktorá ma najviac veriacich a mnoho aktivít. Nakoniec aj on súhlasil, lebo uznal, že financie od samosprávy si cirkev nemôže nárokovať.
Podľa sčítania ľudu z roku 2001 sa v Snine k rímskokatolíckemu vierovyznaniu hlási 11 949 ľudí, gréckokatolíckeho vyznania je 4 067 a pravoslávneho 2 899 Sninčanov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín