nazvané Dni Andrássyho, ktoré včera začalo v Trebišove. Alfou a omegou aktivít je najvýznamnejšia osobnosť histórie Trebišova - gróf Július Andrássy, ktorého každý pozná minimálne z filmu o cisárovnej Sissi. Toto a množstvo iných informácií sa deti mohli dozvedieť na prednáške PhDr. Jána Chovanca, ktorá bola prvou akciou Andrássyho dní. Pripravilo ich Regionálne osvetové stredisko v spolupráci so spolkom Arx Paris.
PhDr. Chovanec je historikom, archeológom, odborníkom na dejiny Trebišova, predsedom spolku Arx Paris a dlhé roky študuje históriu rodiny Andrássyovcov. Prednášku organizátori umiestnili do rímskokatolíckeho kostola Navštívenia blahoslavenej Panny Márie, ktorý podporovali všetky šľachtické rody, spojené s Trebišovom. „Chodím do kostola, ale toto som nevedela. Ani to, že sú pod ním v kryptách pochovaní šľachtici. Bolo to zaujímavé," povedala po prednáške ôsmačka Lenka Kučerová.
PhDr. Chovanec mladým poslucháčom v špecifickej atmosfére kostola v skratke opísal aj genézu, ako sa do mesta dostali Andrássyovci. Dcéra Imricha Csákyho, ktorý dal postaviť kaštieľ, sa vydala za Petra Szapáryho a ich dcéra Etelka následne za Karola III. Andrássyho, s ktorým mala tri deti. Jedným z nich bol práve Július Andrássy, ktorý sa už ako 25-ročný stal zemplínskym županom. Po nevydarenej revolúcii Uhorska proti Viedni žil v emigrácii v Paríži, kde mu prischlo pomenovanie la beau pendu (krásny obesenec). „Za to, že sa zúčastnil revolúcie, bol obesený in effigue, čiže v neprítomnosti," vysvetlil Dr. Chovanec.
Andrássy sa po amnestii v roku 1857 vrátil, stal sa poslancom uhorského snemu, neskôr jeho podpredsedom a predsedom uhorskej vlády. V pozícii uhorského palatína práve on korunoval za uhorských panovníkov cisára Františka Jozefa I. a cisárovnú Alžbetu, známu ako Sissi. Od roku 1871 pôsobil ako minister zahraničných vecí Rakúsko-Uhorska. Zomrel v roku 1890, jeho pozostatky previezli do Trebišova. Na jeho obľúbenom mieste v parku vybudovali mauzóleum, kde okrem neho leží aj jeho manželka Katka Kendeffyová a syn Teodor. Projektoval ho Artur Meining, sochársky ho dotvoril dvorný sochár cisárskeho páru Juraj Zala.
Učiteľka dejepisu Helena Horňáková priznala, že takéto hodiny by privítala: „Prednáška priniesla množstvo informácií, ktoré by nám pri výučbe dejín Trebišova veľmi pomohli." Školáci sa napokon vybrali aj do mauzólea, ktoré sa otvára len pri vzácnych príležitostiach. Dnes program Andrássyho dní pokračuje koncertom žiakov ZUŠ z regiónu, ktorí sa v kostole predstavia hudbou z čias Andrássyovcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín