minimálne všetky zemplínske mestá, vypracovalo občianske združenie Výzva z Michaloviec. Michalovský magistrát sa k číslam nechce vyjadrovať, považuje ich za predvolebnú kampaň.
Podľa predsedu OZ Výzva Dušana Plichtu, ktorý je medzinárodným poradcom v oblasti manažérstva kvality, združenie vzniklo ako reakcia na pokles dôležitosti mesta v očiach širokej laickej aj odbornej verejnosti. V súčasnosti združuje členov z radov ekonómov, regionalistov, lekárov, pedagógov a odborníkov z rôznych oblastí. „Všetci pochádzame alebo žijeme v Michalovciach, naším cieľom je vrátiť im ich niekdajšie dominantné postavenie," vysvetlil. Združenie plánuje organizovať verejné fóra, diskusie, semináre a zapojiť do nich občiansku verejnosť. Následne chce pracovať na príprave projektov, ktoré môžu pomôcť rozvoju mesta.
Práve projektové aktivity sú podľa štatutára združenia v meste nedostatočné, čo dokazuje analýza čerpania prostriedkov z eurofondov v 4 najväčších mestách Zemplína. „Zostali sme nemilo prekvapení. Michalovce z predvstupových aj štrukturálnych fondov EÚ dodnes čerpali len necelé 4 milióny korún, čo je asi 95 korún na jedného Michalovčana. Z analýzy najlepšie vyšiel Trebišov, kam z eurofondov pritieklo takmer 183 miliónov (9-tisíc korún na 1 obyvateľa), Snina dokázala na svoje projekty získať viac ako 131 a Humenné asi 70 miliónov korún," doplnil Plichta. Podľa jeho názoru tieto fakty ilustrujú, „že niektoré samosprávy projekty vedia robiť a iné nie." Podľa Plichtu to nesúvisí s veľkosťou sídla: „Príkladom za všetky obce je Slovenská Ľupča s 3-tisíc obyvateľmi, ktorá doteraz získala 24 miliónov korún z eurofondov."
Združenie vidí príčiny neúspechu mesta aj v nedostatočnom personálnom obsadení pozícií projektových manažérov. „Na mestskom úrade sa tým zaoberá jediný človek, aj to až od januára 2006," hovorí Dušan Plichta. Najviac sa nedostatky prejavili pri priemyselnom parku: „Iné mestá ich budujú z eurofondov, Michalovce neuspeli a investovali doň z rozpočtu asi 80 miliónov korún. Michalovčania sa naň teda 'poskladali' po 2-tisíc korún na obyvateľa."
O stanovisko k prezentovaným číslam sme požiadali aj hovorkyňu michalovského magistrátu Vieru Pakánovú: „Ide o predčasnú predvolebnú kampaň, na ktorej sa mesto nebude podieľať. Mestská rada a zastupiteľstvo sú transparentné, informácie podávame pravidelne."
Do prílohy o čerpaní mimorozpočtových zdrojov, ktorú nám poskytla, „zablúdilo" okrem prezentovaných 4 miliónov aj 63 miliónov korún z predvstupového fondu ISPA, kde je prijímateľom Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. Z eurofondov mesto tento rok dostane 1,2 milióna korún na dokončenie projektu aktivácie nezamestnaných s nízkou motiváciou, zo štátneho fondu ministerstva školstva SR majú Michalovce schválených 5,8 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín