predčasom vypracoval projekt na realizáciu novej stanice, dnes je podľa generálneho riaditeľa SAD Michalovce, a. s. Gejza Sačka neaktuálny a zastaralý. Pôvodný projekt totiž počítal s pôsobením dopravcu v budove Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). "Odvtedy sa situácia a vlastnícke vzťahy zmenili," vysvetlil. Dopravca je momentálne v budove ŽSR v prenájme. V neveľkých priestoroch, v pravej časti železničnej budovy sídli dispečing, čakáreň pre cestujúcich a pokladne. Ich sťahovanie do vlastnej budovy najbližšie roky nehrozí. Podľa Sačka spoločnosť jednoducho nemá na rozsiahlu výstavbu dostatok financií.
"Čakáreň je malá a pri niektorých nástupištiach navyše chýbajú lavice, kde by si ľudia pri čakaní na autobus mohli sadnúť. Súčasná stanica vôbec nezodpovedá potrebám a veľkosti mesta. Najhoršie je to v lete, keď sem smerujú turisti na Šíravu," konštatuje 38-ročný Miroslav zo Sobraniec. Na margo začatia výstavby novej stanice šéf michalovskej dopravy povedal, že aj keď sa o tom dlhšie diskusie, jej spustenie je stále v nedohľadne. "SAD na rozsiahlu rekonštrukciu a výstavbu autobusových nástupíšť nemá dostatok vlastných financií. Tento projekt bude reálne uskutočniť len v spolupráci s partnerom, mestom. Preto je začiatok výstavby predčasné tipovať," reagoval. Podľa Sačka je okrem výstavby nových nástupíšť a budovy nevyhnutná aj úprava kanalizácie a priľahlej infraštruktúry, ktorá si vyžiada ďalšie desiatky miliónov korún. SAD by uvítala, ak by nástupištia postavilo mesto z grantov EÚ, a za dohodnutú čiastku by ju potom prenajímala dopravcovi. "Tak ako je to napríklad v Humenom, kde mesto prenajíma nástupišťa. My môžeme do tohto projektu vstúpiť vlastnými pozemkami v hodnote dvanásť miliónov korún," poznamenal.
Mesto sa zatiaľ k výstavbe nástupíšť a stanice, ktorú by v budúcnosti mohlo spolufinancovať vyjadruje neurčito. Podľa hovorkyne michalovského magistrátu Viery Pakánovej už s dopravcom na túto tému rokovali. "Sme pripravený byť partnerom SAD Michalovce v prípade, že niektorý z fondov bude možné využiť na prefinancovanie dopravnej infraštruktúry a konkrétne aj autobusovej stanice." Bližšie kroky zatiaľ mesto v tomto smere nepodniklo.
Od roku 2003 funguje diaľková, medzinárodná a prímestská doprava pri železničnej stanici. Časť prímestkej dopravy napriek presťahovaniu zostala naďalej na Kostolnom námestí, kde bola stará autobusová stanica. Jej kompletné presťahovanie z námestia vyžaduje ďalšie úpravy v okolí železničnej stanice, ako je dobudovanie väčších odstavných plôch pre autobusy, rozšírenie nástupíšť, príjazdových a výjazdových ciest do priestorov stanice. SAD Michalovce zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu v Michalovciach a Trebišove, prímestskú v okresoch Michalovce, Trebišov a Sobrance. Spoločnosť disponuje 252 autobusmi a zamestnáva vyše 500 ľudí.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín