kriminality odsúhlasila koncom marca 23 obciam vyše milión korún. Peniaze by mali dostať v priebehu budúceho týždňa. Už dnes je jasné, že nezískajú plnú sumu, ktorú požadovali. "Obce žiadali na prevádzku osvetlenia približne trojnásobok toho, čo im bolo pridelené," potvrdila Alena Koišová z komunikačného Odboru Ministerstva vnútra SR. Starostovia s nižším príspevkom nie sú spokojní. Na osvetlenie budú musieť vynaložiť viac z vlastného rozpočtu. Vypínanie alebo obmedzenie nočného osvetlenia, ktoré by ohrozilo fungovanie kamier, však zatiaľ neplánujú.
Štátna dotácia na osvetlenie prihraničných obcí je nevyhnutná pri nočnej prevádzke kamerového systému, ktorý je nasmerovaný na boj proti prevádzačom, pašerákom a nelegálnym migrantom. Kamery rozmiestnilo v obciach ministerstvo vnútra v rámci projektu Bezpečné obce. Peniaze, ktoré im každoročne poskytuje štát, nie sú nárokovateľné. V predchádzajúcich rokoch získali niektoré obce dotáciu, ktorá im pokryla všetky náklady. "Tri roky po sebe sme dostali plnú sumu. V nej boli zarátané nielen náklady na elektrickú energiu, ale aj na údržbu. V obci sú staré stĺpy verejného osvetlenia, vždy sa niečo pokazí - ak teraz dostaneme menej, zvýši nám to výdavky z nášho rozpočtu," konštatuje starosta Priekopy Milan Sekerák. Tento rok žiadali od štátu 94-tisíc korún. Ak dostanú podstatne menej, nevylúčil, že budú musieť pristúpiť k obmedzeniu nočného osvetlenia ulíc.
Obec Porúbka žiadala 70-tisíc korún, starosta Tomáš Schenelly pripúšťa, že ak nezískajú aspoň polovicu, "bude to vážny problém".
Rada vlády pre prevenciu kriminality zasadala v závere marca a posúdila požiadavky 23 obcí, v ktorých už sú vybudované kamerové systémy. "Tieto obce získali na prevádzku osvetlenia celkovo 1 095 000 korún. Sumy sa pohybujú v rozmedzí 20- až 70-tisíc korún. Pri stanovovaní výšky dotácie ministerstvo vychádzalo z faktúr elektrickej energie, ktoré obce predložili. Dotáciu dostali všetky," upresnila Alena Koišová. Výnimkou sú podľa nej len Lekárovce, ktoré ako prihraničná obec síce má na dotáciu právo, ale o ňu nepožiadala. "Projekt Bezpečné obce pokladá ministerstvo vnútra za dôležitý v súvislosti s ochranou budúcej Schengenskej hranice, preto sme aj obec Lekárovce oslovili, aby sformulovala svoje požiadavky týkajúce sa osvetlenia," dodala Koišová. Starostovia sú napriek nižšej dotácii spokojní aspoň s tým, že peniaze dostanú už budúci týždeň. "Vlani sme boli v neistote až do augusta," konštatuje Sekerák.
Obce pri slovensko-ukrajinskej hranici zvažujú, že ak v priebehu nasledujúcich dní nedostanú postačujúcu sumu, budú požiadavky na zvýšenie dotácie spoločne tlmočiť ministerstvu. Rezort vnútra tvrdí, že má na všetky preventívne projekty limitované finančné prostriedky a obce tento argument pred časom akceptovali. "Obce žiadali a dostali spolu s inštaláciou kamerového monitorovacieho systému finančné prostriedky na osvetlenie, Tým sú vlastne zaviazané, aby ho prevádzkovali celú noc. Ministerstvo vnútra sa im snaží na tento účel poskytnúť dostatok finančných prostriedkov v rámci možností," uzavrela Koišová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín