Michalovce Jedna z najväčších rómskych osád v Zemplíne Angi mlyn sa opäť topí v odpadkoch. Technické a záhradnícke služby (TaZS) Michalovce preto
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pripravujú veľkú upratovaciu akciu ako pred dvomi rokmi. Vtedy za tri dni z osady vyniesli neuveriteľných 300 ton odpadu. Situácia je dnes rovnaká. Smeti lemujú osadu prakticky zo všetkých strán. Haldy papiera, plastových fliaš, staré matrace a ďalší odpad prekrývajú výkaly a detské plienky. Všade sa šíri zápach, po hromadách smetí pobehujú potkany a potulné psy. Technické služby dokonca predpokladajú, že tento rok "rekord" v množstve odvezeného odpadu o čosi stúpne.
V Angi mlyne, kde žije približne 1 500 Rómov, sú dnes rozmiestnené tri veľkokapacitné kontajnery. Za odvoz odpadu neplatí nikto. Technické služby preto vynášajú odpad, len keď sú kontajnery naplnené, čo je približne raz za dva mesiace. Osadníci vysýpajú odpadky nielen v ich okolí, ale kdekoľvek, kde sa im zapáči. Nedoplatok obyvateľov za odvoz smetí predstavuje každoročne takmer 300-tisíc korún.
S veľkým upratovaním v Angi mlyne začnú podľa námestníka TaZS Miroslava Pradu už o niekoľko dní. "Najprv musíme dokončiť zber bioodpadu v meste," upresnil. Naposledy robili technické podobnú akciu v roku 2002. Aj tentoraz bude prebiehať pod dohľadom polície. "Bez toho nejde. Obyvatelia osady sú nedisciplinovaní, vešajú sa na techniku a môže dôjsť k úrazu," dodal Prada. Bordel naložia služby za pomoci nakladačov na nákladné autá a odvezú na skládku TKO v Žabjanoch. Naposledy s tatroviek, preplnených odpadom, vyskakovali potkany aj na okoloidúce osobné autá. Stovky dospelých Rómov počas upratovania postávali a pozerali sa, ako im zamestnanci technických služieb odvážajú odpadky, ktoré tam sami nahádzali. Niektorí priznávajú, že si za katastrofickú situáciu môžu sami. "Sú tu ľudia, ktorým sa tento neporiadok nepozdáva, ale väčšina je takých, ktorým je to úplne jedno. My by sme si tu aj spravili poriadok a nahádzali by sme to do kontajnerov, ale nemáme ani lopaty a náradie," poznamenal obyvateľ osady Badžo. Veľká upratovacia akcia by mala trvať dva až tri dni. Náklady spojené s upratovaním sa pravdepodobne vyšplhajú na 300-tisíc korún.