žuvačiek som proti tomu bojoval sladkosťami. Vykúpil som cukrovú vatu v celej Modrej nad Cirochou. Predtým som nikdy nebol sladkomilný, ale vtedy som jedol všetko, čo mi prišlo pod ruku. Horalky, čokoládky, zákusky," vysvetlil Ján Harkaľ z Modrej nad Cirochou pri Snine, ktorý pred dvoma rokmi vyhral v medzinárodnej súťaži Quit and win.
Organizuje ju Národný ústav verejného zdravotníctva vo Fínsku v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a koná sa len každé dva roky. Jej cieľom je motivovať fajčiarov k zmene životného štýlu a podpore nefajčenia u tých, ktorí sa neúspešne pokúšajú prestať fajčiť. Na Slovensku ju zastrešuje Úrad verejného zdravotníctva SR. "Každý fajčiar, ktorý sa prihlási do súťaže a prestane fajčiť, má možnosť vyhrať medzinárodnú cenu 10-tisíc dolárov, regionálnu 2 500 dolárov a národné. Tento rok je to nákup športového oblečenia v hodnote 30-tisíc korún, preventívna zdravotná prehliadka v hodnote 10-tisíc korún a rekondičný pobyt za 5-tisíc korún," vysvetlil Pavol Herman z michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva(RÚVZ).
Súťaž prebieha od 2. do 29. mája. Podmienkou je zanechať užívanie tabakových výrobkov počas jej trvania. Fajčiar musí svojmu zlozvyku holdovať minimálne rok a mať minimálne 18 rokov. Účastník, ktorý prestal počas trvania súťaže fajčiť, má šancu stať sa podobne ako Ján Harakaľ, výhercom jednej z cien. Herman upozornil, že podvádzanie neprichádza do úvahy: "Výhercovia budú vyžrebovaní z prihlásených a ihneď kontaktovaní s cieľom overiť zanechanie fajčenia prostredníctvom svedkov a biochemických testov." Prihlášky si môžu záujemcovia vyzdvihnúť na každom RÚVZ na Slovensku, prípadne si ho vyžiadať na mailovej adrese nefajcenieuvzsr.sk. Po vyplnení ich musia zaslať na rovnakú adresu, prípadne poštou na ktorýkoľvek RÚVZ.
Quit and win sa organizuje od roku 1994, pomocou nej si v roku 2004 úplne od fajčenia odvyklo viac ako 30 % slovenských súťažiacich a rovnaký počet ľudí obmedzil počet cigariet. Preukázal to dotazníkový prieskum, ktorý urobil Úrad verejného zdravotníctva SR v roku 2005. Pred dvoma rokmi sa do nej zapojilo 700-tisíc ľudí zo 71 krajín sveta.
A ako to dopadlo z Jánom Harakaľom, ktorého do súťaže prihlásila jeho manželka Milka? Spolu so 4 deťmi sa mesiac hrali na FBI a ocka podržali: "Myslel som, že sa zbláznim, keď si nezapálim, ale vydržal som. Výsledok? Zmizol tradičný ranný kašeľ a čo je najlepšie, rodina má zrazu akosi viac peňazí. Z výhry sme prvýkrát po 14 rokoch išli na rodinnú dovolenku."
Keď prestanete fajčiť...
Po 20 minútach: Váš krvný tlak a pulz by sa mali vrátiť k normálu
Po 8 hodinách: Hladina kyslíka v krvi sa vráti k normálu
Po 24 hodinách: Oxid uhličitý sa už nenachádza v krvi, pľúca sa začínajú čistiť od chemických látok, prítomných v cigaretách
Po 48 hodinách: V krvi sa už nenachádza nikotín. Schopnosť chuti a vône sa výrazne zlepší
Po 72 hodinách: Dýchanie je ľahšie, vzrastie celkový energetický potenciál
Po 2 12 týždňoch: Cirkulácia krvi v tele sa zlepší
Po 3 9 mesiacoch: Kašeľ a dýchavičnosť sa zlepšia
Po 1 roku: Riziko srdcových ochorení sa zníži o polovicu
Po 10 rokoch: Riziko rakoviny pľúc sa zníži o polovicu
Po 15 rokoch: Riziko infarktu sa zníži na úroveň tých, ktorí nikdy nefajčili
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín