Snina - Strojársky podnik Vihorlat Snina zrejme definitívne končí. Na úrade práce totiž oznámil dve hromadné prepúšťania, podľa ktorých do konca mája
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
príde o prácu všetkých takmer 380 zamestnancov.
Pre 165 z nich skončil pracovný pomer už v pondelok, ďalších 208 odíde k prvému júnu. Závod je však už dnes prázdny, energie sú odpojené, ľudia dostali platené voľno. Všetci prijali návrh zamestnávateľa na skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodu organizačných zmien. Majú tak nárok na odstupné.
Prepúšťanie prišlo ani nie mesiac potom, ako Vihorlat predal funkčné časti závodu sninskej firme Aurys, s. r. o. Stopercentným majiteľom samotnej obchodnej spoločnosti a teda aj nevyužívaného nehnuteľného majetku sa o niekoľko týždňov neskôr stala prešovská firma Siberia, s. r. o.
Aurys plánoval prevziať výrobný program závodu, časť zamestnancov aj zákazky, ktoré dohodol ešte posledný manažment Vihorlatu. Majiteľ firmy Zdenek Karaščák však nezačal v termíne plniť podmienky zmluvy. Problémy nastali, keď od kontraktu odstúpila fínska firma Konecranes, ktorá mala záujem o dodávku desiatok žeriavov.
Karaščák včera povedal, že v priestoroch Vihorlatu začne napriek tomu vyrábať pre iných zahraničných odberateľov. Tvrdí, že zamestná okolo 150 bývalých zamestnancov závodu. „Pôjde o výrobných robotníkov, ktorým končí pracovný pomer v júni," uviedol. Značku Vihorlat neplánuje zachovať.
Spoločnosť Siberia nepodniká v oblasti strojárstva, zaoberá sa obchodom a prefinancovaním pohľadávok. Konateľ firmy Michal Pirník na stretnutí s úradom práce povedal, že chce prázdne haly a pozemky ponúkať investorom. Hoci počítal s tým, že väčšinu zamestnancov prejde do firmy Aurys, uistil, že ako právny nástupca zamestnávateľa si splní svoje záväzky voči všetkým. Okrem odstupného ide aj o marcové mzdy, ktoré neboli vyplatené.
Podľa predsedu miestnej organizácie odborového zväzu Metalurg Františka Cenknera zamestnanci už pochopili, že nastal prakticky zánik fabriky. „Skoro štyristo strojárov sa ocitá v ťažkej životnej situácii, bez práce a reálnej možnosti sa v tomto regióne niekde zamestnať," hovorí.
Trápenie Vihorlatu trvalo roky. Posledný pokus o jeho konsolidáciu začal vlani v lete, keď majitelia spoločnosti slovenský Hubertus a holandská Cebuwa dosadili na vedúci post Vladimíra Korfanta. Po rokoch bol prvým generálnym riaditeľom, ktorý otvorene priznal, že fabrika je pred krachom, má okolo tristo miliónov záväzkov a chýba jej základný kapitál na prefinancovanie výroby. Pod jeho vedením začal podnik predávať majetok, aby odvrátil konkurz, ktorým hrozili veritelia. Vihorlatu sa podarilo získať nové zákazky, nenašiel však nikoho, kto by mu požičal kapitál na ich plnenie.