Michalovce - V areáli poľnohospodárskej firmy v Tušickej Novej Vsi išlo včera o život. Z pootvorenej plynovej fľaše sa dostal do ovzdušia nebezpečný
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
plyn, ktorý ohrozoval nielen zamestnancov firmy, ale aj obyvateľov priľahlých rodinných domov. Fľaša sa nachádzala v garážových priestoroch, kde boli zaparkované nákladné auta, zopár traktorov a ďalšia poľnohospodárska technika. V hangáre sa v tom čase pohyboval traktorista a mechanizátor, ktorí menili zadné koleso na traktore. Život oboch pracovníkov visel doslova na vlásku. Po tom, čo zacítili zvláštny zápach, sa snažili fľašu uzavrieť. Za krátky čas sa však priotrávili a mužov museli previezť do nemocnice. Unikajúci plyn sa podarilo zastaviť až jednotke Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) z Michaloviec.
Nepríjemný zápach sa začal šíriť po celom areáli poľnohospodárskeho družstva približne o pol desiatej dopoludnia. Už dvadsať metrov od hangáru, z ktorého unikal plyn, sa nedalo takmer dýchať. „Snažil som sa fľašu uzavrieť, ale nešlo to. Hneď pri družstve sú rodinné domy, ak by sa to dostalo von, bolo by to strašné. Žiaľ, nepodarilo sa mi to zavrieť a musel som aj s kolegom vybehnúť von," spomína mechanizátor Anton Oporosko, ktorého hospitalizovali na internom oddelení michalovskej nemocnice.
Oporosko spolu s kolegom vybehli zo zamoreného hangáru ešte po svojich. Po chvíli sa im však začala točiť hlava a mali problémy s dýchaním. „Strašne som kašlal a nemohol som dýchať. Rýchlo som zavolal záchranku," dodáva mechanizátor.
Celú situáciu sa podarilo dostať pod kontrolu až privolaným hasičom. V kyslíkových maskách uzavreli priestor a prenikli do garáže.„Jednotka zabezpečila odvetranie daného priestoru a uzatvorenie fľaše. O aký plyn išlo presne, určí až následná analýza. Predbežné odhady sú také, že to môže byť chlór," uviedol veliteľ zásahu Štefan Tóth.
Podľa hasičov boli zanedbané viaceré bezpečnostné predpisy. Fľaša mala viac ako 30 rokov a nemala potrebné tlakové skúšky. „Fľaša vôbec nemala aktuálne označenie. Pripomínala označenie súpravy na zváranie, acetylén - kyslík, takže mohlo dôjsť k zámene daných fliaš," dodal záchranár.
Podľa primára interného oddelenia Ľubomíra Rohoňa sú pacienti z najhoršieho von a ich stav je stabilizovaný. „Sú v dobrom stave, ale jeden - dva dni si ich pre istotu ponecháme na pozorovaní," uviedol.
Muži mali šťastie, silnejšia koncentrácia pravdepodobne chlóru im mohla poškodiť pľúca a dokonca spôsobiť aj smrť. O aký plyn išlo a kto fľašu otvoril je zatiaľ veľkou neznámou. Priotrávení muži tvrdia, že fľašu otvorila tretia osoba, ktorá v garáži nemala čo hľadať. Do úvahy však pripadá aj verzia, že si niekto zo zamestnancov pomýlil nebezpečný chlór s acetylénom, ktorý sa používa pri zváraní.