záujem vlani a začala s jej ozdravením. Z transakcie však zišlo, keď sa Beky nepodarilo získať nové zákazky. Informoval o tom denník MF Dnes.
Kríza v českom závode prepukla po tom, ako sa do existenčných problémov dostala jeho materská firma, Falcon Products v USA. Tradičný výrobca stoličiek a stolov tak stratil prakticky jediného svojho odberateľa. Americký majiteľ preto vlani ponúkol akcie podniku novému investorovi.
Prejavila o ne záujem sninská drevospracujúca firma. Predložila plán reštrukturalizácie, s ktorým súhlasil aj nútený správca amerického Falconu. Akvizíciu v auguste 2005 schválil aj americký súd. Beky spustila investície, ktorými v Mimoni podržala výrobu. „Snažili sme sa sproduktívniť chod fabriky, vymenili sme aj jej vedenie. Pristúpili sme tiež k rozšíreniu výrobného programu," povedal vlani v novembri denníku KORZÁR obchodno-výrobný riaditeľ Beky Dušan Brečka.
O dva mesiace Beky oznámila, že o Falcon už nemá záujem. Brečka to nezdôvodňuje nedostatkom odberateľov. „Viazlo to na prevode akcií z americkej strany, neustále dochádzalo k predlžovaniu termínov. Keď sme nemali akcie, nemohli sme vo firme robiť zásadné zmeny ani vykonávať vlastnícke práva. Len sme do nej dávali ďalšie a ďalšie peniaze. Utopili sme v tom 25 miliónov korún," cituje riaditeľa český denník.
Po odchode Beky vyhlásil súd na Falcon konkurz. Stalo sa tak na návrh samotnej firmy, nezískala totiž žiadne zákazky a nemala už na výplaty. Asi polovica z tristo zamestnancov podnik opustila a začala si prácu hľadať inde. Koncom apríla potom Falcon kúpil za 50 miliónov v dražbe jediný záujemca, zlínska spoločnosť Matre. Na zaplatenie má však 90 dní, až potom podnik prevezme.
Počiatočný záujem Beky o mimoňský Falcon bol logickým vyústením dlhoročného partnerstva. Sninská firma dodávala českému závodu materiál od začiatku deväťdesiatych rokov ako jednému zo svojich prioritných odberateľov. Nadštandardná spolupráca sa v roku 1995 premietla do založenia spoločného podniku Falcon Beky. V roku 2000 sninskí spoluvlastníci D. Brečka a Ján Vajda odkúpili od Američanov ich podiely a stali sa jedinými majiteľmi Beky.
Beky Snina je najväčším spracovateľom bukového dreva na Slovensku. Ročne spracuje viac ako 75-tisíc kubických metrov drevnej hmoty. V Snine zamestnáva okolo 600 ľudí.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín