takmer tri mesiace od 2. mája do 23. júla 1949. Obvinili ma z poburovania proti štátu. Pustili ma odtiaľ do školy len na to, aby som zložil záverečné skúšky," spomína dnes už 72-ročný Štefan Semuf z Michaloviec na obdobie, keď komunistický režim začal s násilnou likvidáciou "protikomunistických živlov. Práve pri príležitosti 57. výročia likvidácie saleziánov pripravila Konfederácia politických väzňov Slovenska v spolupráci s rodinou profesora Hlaváča, Ústavom pamäti národa a michalovským magistrátom spomienkové stretnutie.
Stredisko saleziánov vzniklo v Michalovciach na podnet profesora Hlaváča, zameriavalo sa na výchovu chlapcov, zámorské misie a ľudové vrstvy. Budovanie ústavu začalo v roku 1940, odovzdali ho v decembri 1941. Saleziáni pracovali s mládežou nielen po náboženskej, ale aj športovej a divadelnej stránke. Existencia internátu umožňovala aj výchovu kňazov, ktorých bolo na východe Slovenska nedostatok. "Preto sa ústav stal tŕňom v oku komunistov a 16. mája 1949 ho zlikvidovali medzi prvými katolíckymi inštitúciami. Zhabali aj 10 miliónov korún zo zbierok veriacich, ktoré boli pripravené na stavbu kostola," dodáva Štefan Semuf. "Zároveň uväznili veriacich, odchovancov saleziánov a bohoslovcov. Pri likvidácii seminára v Košiciach až 25 z 54 seminaristov bolo práve žiakmi prof. Hlaváča."
Saleziáni sa po 40 rokoch do Michaloviec vrátili. Ústav im vrátili medzi prvými v roku 1990, v tom čase už bol prestavaný na onkologický ústav. Začali odznova - vybudovali si byty, športovú halu a areál s kostolom a priestorom na športovanie. Po revolúcii vznikla aj Rodina prof. Hlaváča. "My starší, ktorí sme to prežili, chceme tieto spomienky odovzdať ďalším generáciám, aby sa na to nezabudlo. Budú ich pripomínať pamätné tabule na Dome saleziánov. Ich slávnostné odhalenie je súčasťou stretnutia," doplnil Štefan Halás, ktorý v roku 2000 vydal knihy Taký bol Hlaváč. Podujatie sa uskutoční 13. mája o štvrtej popoludní, jeho súčasťou bude okrem sv. omše aj seminár o Donovi Boscovi a prenasledovaní saleziánov. Je prístupné širokej verejnosti.
Fakty po roku 1945 a 1948
vo väzniciach zahynulo15 786 ľudí
odsúdili na viac ako 10 rokov27 038 ľudí
v táboroch PTP skončilo205 000 ľudí
na nútené práce192 000 ľudí
väznili a odsúdili živnostníkov23 600
roľníkov, väznených po konfiškácii48 000
za náboženstvo internovali528 000 ľudí
internovali rehoľníkov, kňazov atď.17 300
(Zdroj: Černá kniha minulosti: Zbyňek Ludvík, Václav Bureš)
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín