Podľa niektorých balkánskych médií išlo o jednu z najvýznamnejších výstav po rozpade Juhoslávie na tomto území. Martin Cubjak, kurátor a muzeoedukológ medzilaboreckého múzea hovorí, že by si prial, aby toto podujatie vyvolalo rovnaký záujem o Warhola aj na Slovensku. „Možno si uvedomíme prezentačný charakter takej značky, akou v umeleckom svete Andy Warhol určite je. My ho na Slovensku máme, svet ho akceptuje a má oňho záujem," povedal.
Vyše 300 exponátov, z toho sto originálov, vyše 50 artefaktov, dokumentov, diela slovenských postpop-artistov a známych svetových mail-artistov tvorili najrozsiahlejšiu výstavu Warhola v Srbsku. V kurátorskej koncepcii Michala Bycka, Martina Cubjaka, Jaroslava Supeka a Savu Stepanova mala srbská verejnosť dodnes možnosť vidieť doposiaľ takmer nevystavované diela Andyho Warhola.
Celá exhibícia začala mail-artovou poctou Andymu Warholovi v Galérii Bel Art. Najväčší záujem obyvateľov však bol o hlavnú výstavu v priestoroch Vojvodinskej banky. „Sprístupnila nielen chronicky známe diela Andyho Warhola ako Marilyn Monroe, Ingrid Bergman či Campbell Soup, ale aj menej známe portfólia Ladies and Gentleman, Hans Christian Andersen, Flowers a ďalšie," povedal Cubjak.
Nasledovala konfrontačná výstava postpop-art na Slovensku a v Srbsku a vo Vojvodinskom múzeu, ako aj samostatná výstava Warholovho portfólia FLOWERS (Black and White) priamo v Centre pre vizuálnu kultúru „Zlaté oko".
Jednotlivé vernisáže všetkých týchto podujatí navštívilo v priebehu dvoch dní vyše dvetisíc ľudí. Tri dni po otvorení výstavy prišiel do medzilaboreckého múzea fax, v ktorom o reinštaláciu celého projektu žiadali v Belehrade.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín