výrobu kameniva. Zásoby ložiska postačujú ešte asi na desať rokov ťažby.
Kameňolom získala vlani firma Eurovia kameňolomy, s. r. o., využívala ho však len krátko. Riaditeľ spoločnosti Peter Gajzdica hovorí, že v Zemplíne chýba odbyt po stavebnom materiále, lebo sa tu nebudujú žiadne veľké stavby. Eurovia má ďalších jedenásť lomov po celom Slovensku, preto sa jej kameň neoplatí dovážať. „Zaoberáme sa veľkovýrobou, vzhľadom na malé zásoby nebolo pre nás toto ložisko zaujímavé," doplnil Gajzdica.
Firma preto prijala ponuku obce na prevzatie kameňolomu. Podľa starostu Jozef Gajdoša sa o to usilovali štyri roky. Koncom minulého týždňa povedal, že obec už dobývací priestor fyzicky prevzala a zmluva je tesne pred podpisom. „Náš región nemá v okolí zdroj stavebného materiálu a dovážať ho je nákladné. Bola by škoda, keby bolo toto ložisko nevyužité," hovorí.
Samospráva zaplatila Eurovii za zostatkový nehnuteľný majetok 400-tisíc korún, prevádzkový poriadok a plán rekultivácie stáli ďalších 400-tisíc. Teraz pripravuje založenie obchodnej spoločnosti, ktorá bude banskú činnosť zastrešovať. Zastupiteľstvo ešte zváži, či kameňolom dá do prevádzky investorom, ktorí by financovali zakúpenie technológie. Druhou možnosťou je, že ťažbu bude zabezpečovať samotná obec cez svoj podnik.
Kameňolom leží vo vojenskom obvode. Zemplínske Hámre sa preto museli dohodnúť s ministerstvom obrany na vyňatí pozemkov a ich pričlenení do katastra obce. Ide o 78-tisíc metrov štvorcových. Gajdoš povedal, že ministerstvo už s tým súhlasilo a vláda schváli zmenu hraníc vojenského obvodu. Obec potom nebude musieť pozemky od štátu prenajímať.
Samospráva vybrala firmu, od ktorej zakúpi sústavu na drvenie kameňa. Potrebuje na to päť miliónov korún, ak nenájde investora, polovicu zaplatí hneď, druhú v splátkach. Gajdoš odhaduje, že pri ťažbe do 50-tisíc ton kameňa ročne sa obci investície vrátia do dvoch rokov.
Ložisko v Zemplínskych Hámroch obsahuje ešte posledných 500-tisíc ton kameňa. Životnosť dobývacieho priestoru preto obvodný banský úrad stanovil do roku 2009. Ťažiť sa v ňom môže aj dlhšie, ale prevádzkovateľ musí po ukončení činnosti uviesť dobývací priestor do prijateľného stavu.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín