Soňa Jakešová, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja, ktorý je ich správcom: „Investičný dlh kraja voči cestám sa pohybuje v miliardách, pripravovaný materiál preto ráta so združením financií krajskej samosprávy, cudzích zdrojov, napríklad z úverov a po roku 2008 aj s prostriedkami z eurofondov."
V okresoch Michalovce a Sobrance sa v roku 2005 podarilo opraviť viac ako 40 kilometrov ciest za takmer 80 miliónov korún vďaka podobnému systému - pri financovaní sa spojil kraj so súkromným sektorom.
Podľa Jakešovej ešte vlani vypracovali v spolupráci s obcami aj materiál o príprave a výstavbe ciest 2. a 3. triedy. „Je to vlastne zásobník stavieb investičného charakteru, ktoré sú finančne náročné, je k nim potrebné spracovať projektovú dokumentáciu a neraz zabezpečiť aj majetkové vysporiadanie pozemkov," dodala.
V Michalovskom okrese je v hre 11,5 kilometra ciest, ktoré si predbežne vyžiadajú investíciu 270 miliónov korún. Finančne najnáročnejšou je obchvat Veľkých Kapušian, ktorý si vyžiada preložku cesty a vybudovanie nadjazdu (150 miliónov korún). Výstavba nových ciest je naplánovaná medzi Husákom a Koromľou, Vysokou nad Uhom a Bežovcami a Inovcami a Ruským Hrabovcom. Rozšírenie si vyžiada cesta v Podhorodi, v zásobníku je aj vybudovanie okružnej križovatky na michalovskej Lastomírskej ulici či rekonštrukcia križovatky v Tibave.
„Pripravovaný materiál o zabezpečení komplexného financovania ciest vrátane obnovy strojového parku a mechanizmov či obnovy stredísk údržby je v štádiu prípravy. Krajskí poslanci sa ním budú zaoberať na júnovom zastupiteľstve," dodala na záver Jakešová.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín