Consulting, a. s. z Dunajskej Stredy. Nový majiteľ totiž nesplnil podmienky zakotvené v zmluve o predaji. Obec má možnosť domáhať sa svojich práv súdnou cestou alebo sa s majiteľom dohodnúť na kompromise.
V kaštieli do začiatku 90. rokov sídlila základná škola, po presťahovaní žiakov do novej budovy sa v ňom nachádzali skladové priestory, obchod a napokon tu bývali Rómovia. Bezodplatným prevodom zo štátu sa jeho vlastníkom stala obec. "Čoraz viac chátral. Keďže obec peniaze na rekonštrukciu nemala, rozhodla sa ho predať, čo sa aj podarilo. V júli 2001 sme ho na základe zmluvy predali firme TSC Capital Consulting, a. s. z Dunajskej Stredy, ktorá ho plánovala prestavať na penzión. Dala vypracovať aj štúdiu. Žiaľ, dodnes na kaštieli neurobila nič, preto ho chceme získať späť do vlastníctva obce," vysvetľuje starosta Bieľa František Czetö (na snímke).
Obec sa pri predaji istila. Možné problémy do budúcnosti už pri jej podpise právne ošetrila. "Jednou z podmienok bolo, že nový majiteľ uvedie kaštieľ do pôvodného stavu, resp. že ho zrekonštruuje do konca roka 2005. Ďalšia klauzula hovorí o tom, že v prípade nedodržania termínu kaštieľ vráti pôvodnému majiteľovi čiže obci za symbolickú korunu," vysvetľuje Czetö. Priznáva, že ako starosta viackrát počas uplynulých 5 rokov komunikoval s novými majiteľmi o tom, prečo sa s kaštieľom nič nedeje, ale bezvýsledne. Keďže termín jeho možného vrátenia uplynul koncom roka 2005, hneď v januári obec Biel firmu požiadala o vrátenie objektu. "Viackrát sme rokovali telefonicky aj osobne, ale nedospeli sme ku konsenzu. TSC nesúhlasí s vrátením objektu za korunu," dodáva starosta. Pripustil, že obec by mohla spor riešiť súdnou cestou, podľa starostu je to však "vec niekoľkých rokov, ktoré nemáme." Obec vidí šancu na zrekonštruovanie kaštieľa v čerpaní financií z eurofondov, ktoré sa otvorí po roku 2007: "Na to je však potrebný projekt a v žiadosti musia byť jasné majetkovo-právne vzťahy. Schodnejšou cestou bude dohoda."
Podľa našich informácií firma kaštieľ kúpila za 1,5 milióna korún, čo nepoprel ani zástupca TSC Štefan Nyári. "V čase podpisu zmluvy sme mali garantovaný úver na prekrytie rekonštrukcie, ktorý nám potom nedali. Preto sme nemali na opravy peniaze," vysvetlil. Priznáva, že obec má právo získať kaštieľ späť, s jeho vrátením za symbolickú korunu však TSC nesúhlasí. "My sme zaň obci v roku 2001 zaplatili. Preto sme navrhli kompromis. Napíklad, aby sme si v kaštieli mohli nechať podiel. Tým pádom by už žiadosť o financie z eurofondov mohla podať," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín