ošetrujúci lekár, alebo sa jej smrti nedalo zabrániť? Odpoveď na to má dať proces, ktorý prebieha na Okresnom súde v Humennom. Z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti s následkom smrti je obžalovaný chirurg Vladimír M. Súd rozhodne aj o nároku príbuzných na odškodnenie. Žiadajú štyri milióny korún.
Máriu Husnajová začiatkom roka 2004 operovali v sninskej nemocnici žlčník. Dva týždne na to zomrela, v deň kedy mala byť prepustená domov. Zástavu srdca, ochrnutie a smrť pacientky zapríčinila vysoká hladina draslíka v jej krvi. Tú podľa obžaloby spôsobila nesprávna liečba.
Po operácií 52-ročnej žene zaviedli drenáž s odlivom žlče, s ktorou sa z tela vyplavuje aj draslík. Lekári ho preto naordinovali pacientke v injekciách a neskôr v tabletkách. Podľa prokurátora lekári pacientke draslík vysadili, keď jej v krvi namerali vysokú hladinu tohto prvku. Na ďalší deň však v jeho podávaní pokračovali a Husnajová dostala dve tabletky ešte deň pred smrťou. Navyše trpela cukrovkou, ktorá znižuje činnosť obličiek, pričom podstatná časť draslíka sa z tela vylučuje močom. Vyšetrenia krátko pred smrťou ukázali desať milimolov draslíka. Už sedem podľa odborníkov ohrozuje život.
Prokurátor tvrdí, že Vladimír M. ako takzvaný izbový lekár nevenoval dostatočnú pozornosť pooperačnému stavu pacientky. Z obžaloby, ktorá zaznela na pojednávaní, však nebolo jasné, kto z lekárov nariadil opätovne podávanie draslíka. "Prideleným pacientom lieky ordinuje izbový lekár. Pracuje samostatne," povedal v pondelok na súde primár chirurgického oddelenia Andrej Kulan.
Vladimír M. sa obhajoval tým, že nebol jediným ošetrujúcim lekárom
nebohej pacientky. "V tejto funkcii sme sa striedali viacerí," povedal. Žena bola podľa neho deň pred smrťou v dobrom stave, na nič sa nesťažovala, preto mala ísť domov.
Jedeného zo znalcov - hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu Milana Májeka - zarazilo ako postupovali lekári potom, keď pacientka ochrnula. Záznam EKG podľa neho jednoznačne poukazovalo na hyperkalémiu. "Napriek tomu nebola okamžite liečená, ale vyšetrovaná," povedal. Podľa neho mali lekári žene hneď podať kalciovú injekciu.
Sestra, ktorá prišla v kriticky deň na izbu, našla pacientku nehybnú a neschopnú rozprávať. O pol siedmej zavolala lekára chirurgie, ktorý poslal po internistu Pavla Blahu. Ten pacientku vyšetril hmatom a šiel jej EKG konzultovať s ďalšou lekárkou interného oddelenia Janou Červeňákovou. Blaha sudcovi povedal, že ešte predtým pre podozrenie na hyperkalémiu podal žene glukózu s jednotkami inzulínu. Červeňákova tvrdila, že keď videla EKG, nariadila podanie tohto lieku ona. "Nestihlo sa to však zrealizovať, došlo k zástave srdca," povedala. Tiež spomenula, že sa jej pacientku po príchode na chirurgické oddelenie nedarilo dlhšie nájsť. Napriek oživovaniu zomrela Husnajová o ôsmej ráno.
Proces bude pokračovať 5. júna. Sudca Marián Sninský plánuje vypočuť ďalších lekárov sninskej nemocnice. Chce tým zistiť, prečo nebola po smrti nariadená pitva pacientky. Sninský predpokladá, že na tomto pojednávaní vynesie rozsudok. V prípade uznania viny hrozí Vladimírov M. až päťročné väzenie.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín