v Prešove. Informovala o tom Martina Vlasáková zo Správy národného parku Poloniny v Stakčíne.
„Vzhľadom na veľkosť územia Národného parku Poloniny a jeho ochranného pásma apelujeme na návštevníkov, aby dodržiavali zásady návštevného poriadku," povedala Vlasáková. V Poloninách sú územia so štvrtým a piatym stupňom ochrany.
Predpis je dôležitý najmä pre obyvateľov siedmich obcí v okolí vodárenskej nádrže, ktorých v osemdesiatych rokoch vysťahovali. Návštevný poriadok pre nich stanovuje presné lokality na území národného parku, kde sa môžu stretávať na náboženských a iných verejných spoločenských podujatiach.
Takými miestami sú cintoríny a ihriská na území bývalých obcí Dara, Ruské, Smolník, Veľká Poľana a Zvala. Akcie sa tu však môžu konať len od mája do novembra najviac raz za tri mesiace a počet účastníkov na nich nesmie prekročiť tristo ľudí. Tiež treba udalosť 30 dní vopred nahlásiť na Štátnu ochranu prírody, Správu Národného parku a na košický odštepný závod Slovenského vodohospodárskeho podniku. Hudbu je dovolené púšťať iba pri bohoslužbách, nie však hlasnejšiu ako 60 decibelov.
Predpis hovorí, že bivakovať alebo stanovať v Poloninách možno len v Sedle pod Čierťažou pri Novej Sedlici a na Ruskom Sedle nad zaniknutou obcou Ruské. Okrem týchto dvoch miest je zakladať oheň dovolené len pri Medovej babe a na vybudovaných ohniskách pri chatách.
Návštevný poriadok obsahuje aj zoznam piatich cykloturistických trás. Najvýznamnejšia vedie z Ruského Sedla okolo Stariny až k hranici ochranného pásma národného parku v Stakčíne. Vyznačených turistických chodníkov je Poloninách deväť. Turisticky najatraktívnejší sa tiahne z Novej Sedlice cez Kremenec, Jarabú skalu na Ruské Sedlo a z Runiny cez Smerekovicu na Ruské Sedlo.
Tieto turistické chodníky vyhláška tiež vymedzuje na bežecké lyžovanie, ak sú vyznačené zimným tyčovým značením. Dovolené je aj zjazdové lyžovanie v zaniknutej obci Ruské, kde po vysídlení obyvateľov a zbúraní domov zostal jeden lyžiarsky vlek. Pre jazdu na koni sú určené dve účelové lesné komunikácie z Novej Sedlice k Medovej babe a k lesnému skladu Lipová.
Národný park Poloniny leží v severovýchodnej časti Slovenska na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Bol vyhlásený v roku 1997, má rozlohu 29 805 hektárov, z toho 10 973 tvorí ochranné pásmo. Až vyše osemdesiat percent územia tejto pôvodnej karpatskej krajiny zaberajú lesy, najmä bukové a jedľovo-bukové. Na ochranu pôvodných pralesových porastov bolo doteraz vyhlásených sedem národných prírodných rezervácií. Poloniny - horské lúky nad hornou hranicou lesa - dali tomuto národnému parku meno. Najkrajšie sú v okolí vrcholov Pľaše, Ďurkovca, Riabej skaly a Kamennej lúky. Raritou pohoria je vrchol Kremenec (1210 metrov nad morom), na ktorom sa spájajú hranice troch štátov - Slovenska, Poľska a Ukrajiny.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín