doposiaľ vyzerá rozsiahle policajné vyšetrovanie sprenevery na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v Michalovciach.
Dvaja zamestnanci úradu sú podozriví, že s pomocou tretieho si nechávali peniaze určené pre nezamestnaných v rámci aktívnej politiky trhu práce. Vo svoj prospech zneužívali najmä náhrady cestovného, na ktoré mali nárok nezamestnaní ak si našli prácu mimo bydliska, ale prisvojili si napríklad aj príspevok na auto pre zdravotne postihnutého. Úradníkov koncom minulého roka odhalila hĺbková kontrola Ústredia práce a boli postavení mimo štátnej služby.
Hoci polícia na prípade pracuje takmer sedem mesiacov, nikoho doposiaľ neobvinila. Generálnemu riaditeľovi Ústredia práce Rudolfovi Sokolovi sa zdá, že vyšetrovatelia postupujú pomaly. "V novembri sme odovzdali polícií všetky dokumenty. Ani po štyroch mesiacoch sme sa nedozvedeli žiadne konkrétne výsledky," povedal.
Sokol v snahe urýchliť vyšetrovanie podal podnet na Generálnu prokuratúru. Podľa neho totiž hrozilo, že podozriví úradníci sa vrátia na svoje pracovné miesta. Zákon totiž pri podozrení z trestného činu dovoľuje úradníka len zaradiť mimo štátnu službu alebo disciplinárne potrestať, skončiť jeho zamestnanecký pomer možno až po právoplatnom rozsudku súdu. "Hoci po kontrole dali sami výpoveď, keď vyšetrovanie nepostupovalo ďalej, chceli sa vrátiť na svoje miesta na úrade. Začali byť v tomto smere veľmi iniciatívni," hovorí.
Polícia odmieta, že nepostupuje dostatočne aktívne. Podľa hovorkyne košickej krajskej polície Jany Demjanovičovej je vyšetrovanie mimoriadne časovo náročné, pretože treba vypočuť desiatky osôb a prekontrolovať okolo jedenásť tisíc zmlúv, ktoré michalovský úrad práce v rokoch 2002 až 2005 uzavrel na poskytnutie finančných príspevkov. "Vo výsledkoch kontroly Ústredia práce neboli presne určené finančné toky, nebola vyčíslená presná škoda, neboli skontrolované všetky nástroje aktívnej politiky trhu práce," povedala hovorkyňa.
K vyšetrovateľovi michalovskej polície, ktorý na prípade v októbri 2005 začal pracovať, boli pridelení ďalší dvaja. Pomáhajú mu s výsluchmi a preverovaním pohybov na viac ako tridsiatich bankových účtov. Pracovníci úradu totiž posielali peniaze na účty svojich príbuzných a známych. Vyšetrovanie podľa Demjanovičovej spomaľujú aj banky, ktoré zatiaľ neposlali všetky potrebné údaje.
Polícia odhaduje, že kým skontroluje všetky zmluvy úradu práce za posledné štyri roky, môže ubehnúť aj rok. Potom sa vyčísli presná výšku škody, podľa doterajších zistení úradníci spreneverili viac ako štyri milióny korún. "Až na základe toho bude možné obviniť konkrétne osoby," hovorí Demjanovičová.
Podvodom na michalovskom úrade malo podľa Sokola zabrániť jeho vedenie. Riaditeľovi úradu Tichomírovi Pallaiovi preto odobral osobný príplatok. "Ako zástupca organizácie musí byť za to, čo sa v nej deje zodpovedný," hovorí.
Podľa Sokola by už k takýmto prípadom na úradoch práce nemalo dochádzať. "Prijali sme asi dvadsať opatrení, ktoré tomu majú zabrániť. Vedenie úradu dostalo príkaz ich dôsledne uplatňovať," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín