ambulantnú starostlivosť, lôžková časť prestala fungovať na základe dohody medzi vedeniami trebišovskej a michalovskej nemocnice. „Čas ukázal, že táto zmena nepriniesla efekt," hovorí dnes riaditeľ michalovskej nemocnice Dalimír Zobka (na snímke).
Pod petíciu sa podpísal aj Ján Cmar, ktorý potrebuje odborné vyšetrenie každý mesiac. Ako diabetik má ochorenie sietnice, ktoré si vyžaduje terapiu laserom. „Očného lekára potrebujeme mať po ruke a nie za ním dochádzať. Aj ja som tú petíciu podpísal. Som rád, že oddelenie bude fungovať ako predtým," vyjadril sa. Podľa primárky oddelenia Jany Farkašovej gros pacientov tvoria práve starší ľudia, pre ktorých bolo cestovanie do Trebišova problematické, nehovoriac o rôznych úrazoch, ktoré v podvečerných a nočných hodinách museli tiež posielať tam.
Od roku 2004 totiž všetkých očných pacientov zo spádovej oblasti michalovskej nemocnice presmerovali na operačné zákroky do Trebišova. Z tamojšej nemocnice zase smerovali do Michaloviec pacienti ortopédie a urológie - tieto oddelenia boli utlmené tam. „Žiaľ, na dohodu nemocníc nezareagovali všetky poisťovne a nepresmerovali tok peňazí. Trebišov nedostával viac peňazí na očné, my zase na urológiu a ortopédiu. Naviac, do michalovskej nemocnice predtým chodili oční pacienti aj z Horného Zemplína (Humenného, Vranova nad Topľou, Medzilaboriec a Sniny), Trebišov bol pre nich ďaleko a bolo to pre nich aj finančne nákladnejšie. Najviac zmena zasiahla ich a sťažovali sa. Neskôr sme zistili, že až 70 percent tých, ktorých ošetrili na trebišovskom očnom, bolo práve od nás," argumentuje riaditeľ.
Zriaďovateľ nemocnice - Košický samosprávny kraj s oživením súhlasil, nemalú zásluhu na tom mala aj petícia občanov Zemplína, ktorá prebiehala v prvých mesiacoch tohto roka. „Bolo pod ňou 10-tisíc podpisov," hovorí Dalimír Zobka.
Oddelenie s 10 lôžkami začne fungovať už od 1. júna, v súčasnosti sa dokončujú posledné stavebné úpravy, na ktoré nemocnica vyčlenila asi 300-tisíc korún, ďalší milión šiel na klimatizačnú jednotku. Na oddelení budú poskytovať 24-hodinovú odbornú zdravotnícku starostlivosť traja lekári a päť sestier. Je vybavené všetkými potrebnými prístrojmi, ktoré umožňujú široké spektrum operatívnych zásahov a vyšetrení. Jeho súčasťou budú aj nadštandardné izby.
V nemocnici, ktorá má 559 lôžok, v súčasnosti pracuje 759 zamestnancov. Podľa Dalimíra Zobku už netvorí dlhy a nechystá žiadne hromadné prepúšťanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín