Niektoré boli v katastrofálnom stave viac ako 60 rokov. Pováľané náhrobné kamene prekrývali kríky a staré stromy. K cintorínom neviedla žiadna prístupová cesta, neboli oplotené a úplne splývali s prírodou. V Trebišovskom a Michalovskom okrese vynovili obce desiatku cintorínov. Kým úpravu hrobových miest, pamätníkov a náhrobkov financoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR (ÚZ ŽNO), úpravu okolitého areálu ako kosenie, výrub stromov hradili obce z vlastného rozpočtu.
Pred vojnou žili na Slovensku Židia vo vyše 2400 obciach, dnes je na našom území len jedenásť židovských obcí. Na východnom Slovensku žije židovská komunita prevažne v Košiciach a Prešove. V obciach Zemplína, kde sa renovovali cintoríny, podľa oslovených starostov dnes nebýva ani jedna židovská rodina. Poslední odišli ešte počas druhej svetovej vojny a odvtedy sa nevrátili. O hroby sa začali obce starať najmä z "ľudského hľadiska" "Aj keď nemáme ani jednu židovskú rodinu, každoročne formou aktivačných prác zabezpečujeme z vlastných zdrojov poriadok. Nedávno sme vynovili aj kamenný múr," povedala pracovníčka obecného úradu v Čerhove. O cintorín sa tu starajú posledných päť rokov. Komplexnú rekonštrukciu cintorínov dokončili vlani v Zbudzi a Nacinej Vsi. "Vyklčovali sme staré 80-ročné stromy a odburinili terén nielen na cintoríne, ale aj v jeho okolí. Do pomníkov sme nezasahovali, ich opravu zabezpečila židovská obec ," povedal starosta Anton Šandor. Záverečnú renováciu náhrobných kameňov zasa zafinancujú Židia so zahraničia. "Ide o rodinu, ktorá žije v Spojených štátoch amerických a má korene v našej obci," dodal starosta. Okrem cintorína, ktorý sa nachádza len pár metrov od frekventovanej cesty medzi Michalovcami a Strážskym, opravili aj zabudnutý cintorín s dvanástimi hrobmi neďaleko rieky Laborec.
Podľa hovorcu židovských náboženských obcí Jaroslava Frameka "sa často stáva, že príbuzní sa prídu pozrieť na miesto svojho rodiska a cintoríny a niekedy sú šokovaní, v akom sú stave. Potom tu nechávajú peniaze na ich opravu." Situácia sa podľa neho zlepšuje. Obce majú k cintorínom pozitívnejší prístup. Jediným problémom naďalej zostáva neutíchajúci vandalizmus. Dnes je na Slovensku 697 židovských cintorínov, ich údržbu, kosenie, odvoz odpadu zabezpečujú obce na vlastné náklady. "O finančnú pomoc či príspevok pritom môžu požiadať aj nás. Zatiaľ sme sa so starostami stále vedeli dohodnúť," dodal podpredseda ÚZ ŽNO v SR Juraj Turčan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín