nového asfaltového koberca a zníženie rýchlosti na 40 kilometrov za hodinu. Neuspeli na ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií ani na Krajskom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Košiciach, ktorým koncom marca adresovali svoju petíciu. Protestnou akciou chceli na dlhodobé neriešenie problému s preťaženou dopravou upozorniť širokú verejnosť.
„Kamióny, ktorých cez obec denne prejdú stovky, cestu ničia a robia v našich domoch obrovský hluk, nemôžeme si ani pustiť televízor. Všetko vibruje, praskajú nám steny, otrasy spôsobujú porušenie statiky a trhliny," povedala šéfka petičného výboru Magdaléna Nováková.
Priznáva, že stav vozovky sa prudko zhoršil po vstupe Slovenska do EÚ. Práve táto cesta totiž smeruje k hraničnému priechodu s Maďarskom, prejsť po nej musia aj autá idúce na Ukrajinu a Poľsko. „Vodiči sú bezohľadní, z kopca sa neraz spúšťajú stovkou, ľudia sa boja prejsť cez cestu. Bojíme sa o naše deti, ktoré ráno a popoludní stoja na zastávke, lebo dochádzajú do škôl do Trebišova," dodáva jej nevesta.
Podľa slov viacerých obyvateľov problémovej hlavnej ulice preťažená doprava bráni ľuďom aj spať. „Od pol desiatej večer do tretej ráno sme narátali takmer 300 kamiónov. Nedá sa tu žiť," povedala Gizela Michaľanská.
Obec sa postavila na stranu petície, včera bol medzi protestujúcimi aj starosta obce Mikuláš Levkut. Úrady totiž nenašli dôvod na to, aby sa cesta poriadne opravila, ani na to, aby sa tu znížila rýchlosť kvôli bezpečnosti občanov. Ministerstvo vec postúpilo krajskému úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, ktorý urobil začiatkom mája šetrenie na tvári miesta. Stanovisko k novému asfaltu aj zníženej rýchlosti bolo zamietavé. Jej obmedzenie neodporučil ani Okresný dopravný inšpektorát v Trebišove, ktorý argumentoval tým, že nejde o nehodovostný úsek a častými kontrolami. „Nemôžeme čakať, kým sa tu niečo vážne stane. V tejto lokalite žije 200 - 250 ľudí, čo je štvrtina občanov obce a cesta znepríjemňuje život všetkým, nielen im. Nemáme inú možnosť, už sme vyčerpali všetky," povedal starosta.
Kamionisti, najčastejšie z Maďarska, sa k dôvodom protestu vyjadrovať nechceli. Traja, ktorých sme oslovili, tvrdili, že rýchlosť dodržiavajú. Jediné, čo ich zaujímalo, bolo, kedy bude cesta zase voľná.
Protest napokon asi po 20 minútach, počas ktorých sa na oboch stranách vytvorili kolóny áut, ukončila polícia. Štefan Didlič z OR PZ v Trebišove argumentoval: „Občania o svojom proteste neinformovali, prípustné by bolo, keby stáli vedľa cesty, ale nie na nej. Tým porušili zákon o doprave na miestnych komunikáciách. Dnes to vyriešime len dohovorom, ale pokiaľ sa to bude opakovať, organizátorom hrozí pokuta."
Podľa riaditeľa Okresného dopravného inšpektorátu Jozefa Matysa zníženie rýchlosti nie je potrebné. „Kontroly radarom tu robíme veľmi často a od petície sme ich ešte zintenzívnili. Od začiatku roka sme tam merali minimálne 15-krát," argumentuje.
Podľa jeho slov sa režim na ceste I/79 riadi medzinárodnými dohovormi a rozhodnutie o obmedzení rýchlosti je vecou ďalších rokovaní: „Podobných úsekov cez obce je len v našom okrese množstvo. Nie je možné vyhovieť každej, keď požaduje štyridsiatku" Nevylučujeme však ďalšie rokovania."
Starosta obce aj petičný výbor pripustili ochotu rokovať, nepopreli však, že Veľatčania sú odhodlaní v protestoch pokračovať až do splnenia svojich požiadaviek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín