kompenzáciu občanov ťažko zdravotne postihnutých, sociálno-právnej ochrany, sociálnej kurately a centrum poradensko-psychologických služieb v nových priestoroch. Zrekonštruovaný objekt bývalej vojenskej správy na Ulici 17. novembra umožňuje na rozdiel od predchádzajúcich priestorov aj bezbariérový prístup ťažko zdravotne postihnutým.
"Myšlienka rekonštruovať objekt vznikla po rozhodnutí vlády, ktorá rozhodla, že budovy zrušených vojenských správ prechádzajú do majetku úradov práce," povedala riaditeľka ÚPSVaR v Starej Ľubovni Anna Aftanasová (na snímke). Projektová dokumentácia rekonštrukcie bola spracovaná už koncom roku 2004, v septembri minulého roka začali stavebné práce, ktoré trvali deväť mesiacov. Celkové náklady sa vyšplhali na takmer 12 miliónov korún.
"Je to výborné riešenie pre vozíčkarov a ťažko zdravotne postihnutých, ale aj pre ich príbuzných. Doteraz bezbariérový prístup nebol, nebol ani variant koľajničkového systému. Vozíčkari museli zdolávať okolo tridsať schodov, čo si vyžadovalo početnejší doprovod a častokrát aj pomoc cudzích ľudí," uviedla Iveta Kundrátová z Ľubovnianskeho regionálneho združenia zdravotne postihnutých. Doteraz podľa jej slov musela rodina a doprovod "vytiahnuť vozíčkara aj s vozíkom hore, pričom len samotný vozík váži dvadsať kíl. Častokrát sa museli spoliehať na pomoc okoloidúcich."
Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov si nenechala ujsť ani ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová. "Bola by som oveľa radšej, keby sme budovy tohto typu vôbec nemuseli otvárať, aj keď viem, že je to ilúzia ďalekej budúcnosti. Bolo by príjemnejšie, keby sme otvárali budovy na kultúrne vyžitie, centrá voľného času, stretávania sa ľudí, ktorí sa cítia osamelí a nemuseli sústavne riešiť existujúce sociálne problémy," uviedla na margo slávnostného otvorenia ministerka. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že v zrekonštruovaných priestoroch nájdu klienti pod jednou strechou všetkých, ktorých potrebujú na podanie pomocnej ruky.
Miera nezamestnanosti v Starej Ľubovni sa dlhodobo pohybuje pod celoslovenským priemerom. V súčasnosti evidujú približne 2700 nezamestnaných. Disponibilná miera dosahuje 10,1 percenta. "Do kategórie dlhodobo evidovaných patria ľudia s nízkym stupňom vzdelania alebo tí, ktorí majú iné hendikepy z hľadiska pracovného uplatnenia. S touto kategóriou dať si rady je veľký problém. Využívame prostriedky európskeho sociálneho fondu, aby sme ich zamestnali, začíname ich zaradzovať do vzdelávacích programov a následne budeme hľadať možnosti pracovného uplatnenia. Dovolím si však povedať, že nie všetkých umiestnime," obáva sa Aftanasová. Zároveň dodala, že aj okres Stará Ľubovňa sa bude musieť zmieriť s približne 6-percentnou nezamestnanosťou, s ktorou dlhodobo nič neurobí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín