každoročne schvaľujú v pláne investičných akcií, dodnes však nebolo vydané ani stavebné povolenie. Samospráva však nedávno urobila dôležitý krok k oživeniu rekreačnej zóny - získala do prenájmu jej pozemky. Môže tak žiadať o eurofondy, za ktoré chce nové bazény postaviť.
Snina sa niekoľko rokov pokúšala získať od Lesopoľnohospodárskej urbárskej spoločnosti 3,6-hektárový areál v okolí bazénov. Urbariát zaňho pýtal okolo 16 miliónov korún, samospráva to považovala za prehnané. Rokovania kvôli tomu niekoľkokrát stroskotali, nakoniec valné zhromaždenie urbariátu súhlasilo aspoň s prenájmom pozemkov. „Zmluva je pripravená, k podpisu dôjde do konca júna. Je potrebné ešte prerobiť geometrický plán," povedala Mária Kramolišová z oddelenia správy majetku mesta.
Výška nájmu bude dve percentá z ich znaleckej ceny, čo je viac ako 300-tisíc korún ročne. Mesto tiež presadilo dobu trvania prenájmu na pätnásť rokov. „Ak chceme do Rybníkov investovať, musíme mať aj istotu," hovorí primátor Marián Kníž. Preto trvá aj na predkupnom práve v prospech mesta, magistrát bude o ňom s urbariátom ešte rokovať.
Samospráva pripravuje vydanie stavebného povolenia, potom podá žiadosť o štrukturálne fondy. Kníž sa spolieha grantovú schému na rozvoj cestovného ruchu, ktorá je súčasťou programovacieho obdobia 2007-2013. Do rozvoja Sninských Rybníkov plánuje mesto z vlastných zdrojov investovať 31 miliónov korún. Ešte toho roku chcú postaviť dva bazény za 25 miliónov, pričom detský by mal byť vyhrievaný solárnymi článkami.
Ako dobré riešenie pre rozvoj Rybníkov vníma uzavretie nájomnej zmluvy aj Ladislav Kovaľ, predseda sninského urbariátu. Dnes nedokáže presne určiť dôvody, pre ktoré rekreačná oblasť v posledných rokoch upadla a prišla o tisíce návštevníkov. Odmieta však, že by za to mohli urbárnici. „Mali sme svoju víziu rozvoja Rybníkov. Vytvorili sme obchodnú spoločnosť so súkromnými firmami, svoje záväzky si však plnil len urbariát," povedal.
Jedným z dôvodov neúspešných rokovaní so samosprávou bol podľa Kovaľa veľký počet podielnikov. „Máme ich takmer 700. Každý presadzoval vlastný názor, pričom sa zdalo, že niektorí časom prestali hájiť záujmy urbariátu," hovorí.
Do výstavby nových miest na kúpanie tlačia mesto opakujúce sa problémy s hygienikmi a nespokojnosť občanov. Ak je suché a horúce leto, prítok vody z potoka Bystrá do bazénov je slabý a špinavá voda sa tak vymieňa príliš pomaly. Chýba aj ohrievanie vody a jej filtrácia. Z menšieho bazénu s umelým povrchom, ktorý začali stavať miestni podnikatelia a nakoniec ho zaplatila samospráva, uniká voda.
Napriek týmto problémom podľa riaditeľa Verejnoprospešných služieb mesta Jána Pavlíka sezóna na Rybníkoch začne. „Urobili sme vysprávky dvoch bazénov, dokončíme ešte náter. Potom napustíme vodu, keď hygienici schvália jej vzorky ako vyhovujúce, najneskôr 1. júla Rybníky sprístupníme verejnosti," povedal.
V rozpočte na tento rok Snina vyčlenila na rekonštrukciu bazénov 25 miliónov. V stredu však poslanci z tejto sumy ubrali 1,2 milióna a presunuli ju na opravu jednej zo základných škôl.
Nové bazény žiadali Sninčania aj v dotazníkoch, ktoré im samospráva vlani rozdala pri zostavovaní rozvojového plánu mesta. Až 38 percent respondentov v nich uviedlo, že svoj voľný čas by trávili práve na Rybníkoch.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín