vyrábať jednorazový sterilný zdravotnícky materiál a pomôcky. Celkovo vytvorí 600 pracovných miest. Dnes už v závode pracuje 500 zamestnancov, mnohí z nich absolvovali školenie v materskom závode v Dánsku a v Bielorusku. Prezident spoločnosti Henrik Brandt uviedol, že firma pôvodne plánovala do roku 2007 zamestnať 550 ľudí, ale kvôli dobrému podnikateľskému prostrediu a kvalitnej pracovnej sile „to ide oveľa rýchlejšie, ako sme očakávali".
Dáni postavili svoje výrobné haly na ploche približne 17-tisíc m2. Celkovo má však investor k dispozícii 80-tisíc m2. Firma dnes využíva približne 25 percent z celkovej rozostavenej plochy a výrobných kapacít. Do závodu prídu v najbližších týždňoch ďalšie výrobné zariadenia. Brandt nevylúčil, že v prípade úspešného etablovania sa na východe Slovenska firma svoje kapacity ešte zvýši.
Dánsky investor vyrába svoje produkty v 14 závodoch po celom svete. Zdravotnícke pomôcky produkuje v Mexiku, Austrálii a v ďalších prevádzkach v Európe. Michalovský závod je však najväčší z nich. Dáni do celého projektu zainvestovali 25 miliónov eur. V Michalovciach budú vyrábať kyslíkové a odsávacie katétre, dialytické vaky a ďalší jednorazový zdravotnícky materiál.
Pred výstavbou závodu na východe Slovenska sa rozhodovali medzi viacerými štátmi východnej Európy a Ázie. Podľa Brandta ich k príchodu na Slovensko motivovali konštruktívne kroky vlády, kvalitná pracovná sila a postoj michalovskej samosprávy, ktorá pre nich zabezpečila výstavbu infraštruktúry. „Našli sme tu vysokokvalitných ľudí s dobrým nasadením do práce a centrálne umiestnenie v Európe, kde je práve náš trh," povedal.
Štát nedávno schválil dánskej firme investičné stimuly vo výške 136 miliónov korún. Priama štátna pomoc tvorí 110 miliónov, zvyšok bude formou úľavy na dani z príjmov. Na slávnostnom otvorení nechýbal ani premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý príchod dánskeho investora na východ Slovenska vníma ako pozitívny krok „na zníženie regionálnych rozdielov".
Michalovský primátor Jozef Bobík uviedol, že dánska spoločnosť nie je posledným investorom v priemyselnom parku. Po príchode Unomedical-u a firmy Michatek, ktorá vyrába v parku vyše roka, bude ďalším investorom talianska firma Ebster. Taliani sú jedným z hlavných dodávateľov Unomedicalu a pre investovanie v metropole Zemplína sa rozhodli práve po príchode dánskej spoločnosti. Michalovčania na výstavbu novej infraštruktúry, kde budú stáť výrobné haly ďalšieho investora, získali koncom mája zo štátneho rozpočtu 50 miliónov korún.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín