na dvojprúdovej ceste v rekreačnom stredisku Kamenec. Našťastie, šlo len o simuláciu riešenia modelových krízových situácií, ktoré sa môžu vyskytnúť v reálnom živote. Cieľom krajského cvičenia, ktoré sa už tretíkrát konalo na Zemplínskej šírave bolo preveriť pripravenosť a akcieschopnosť hasičov celého Košického kraja, otestovať ich súčinnosť navzájom aj s vybranými zložkami IZS a odskúšať činnosť riadiaceho štábu Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach.
Autori cvičenia z michalovského HaZZ pri jeho prípravách zohľadnili všetky možné situácie, ktoré môžu reálne vzniknúť. Aktérmi nehody boli okrem deviatich osobných áut a diaľkového autobusu aj dve cisterny. Každá s 8-tisíc litrami čpavku, resp. motorovej nafty. Zranilo sa pri nej 26 ľudí a štyria zomreli. Prebiehalo na 5 moduloch: cisterna s čpavkom, s naftou, autobus, zhluk osobných vozidiel a letecké záchranárske činnosti. V prípade cisterny hrozilo riziko ekologickej havárie. Hasiči v špeciálnych odevoch museli zamedziť úniku nebezpečnej látky. Prevrátený autobus si vyžiadal použitie vyprosťovacieho náradia a kvôli ľuďom, zakliesneným pod ním aj autožeriav. Množstvu zranených bolo potrebné poskytnúť prvú pomoc a skoordinovať ich transport do okolitých nemocníc sanitkami a vrtuľníkom, ktorý na tento účel poskytol Útvar pre ochranu verejných činiteľov odboru leteckej prepravy. Celý zdanlivý chaos musel byť riešený súbežne. Nasadzovanie síl a prostriedkov koordinoval veliteľ zásahu.
Do cvičenia bolo zapojených asi 70 hasičov z HaZZ Michalovce, Trebišov, Košice, Košiceokolie, Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, závodných hasičských útvarov SE Vojany a Slovtransgas V. Kapušany, lekárske tímy michalovskej Rýchlej záchrannej služby, 30 figurantov a riadiaci štáb - celkovo asi 120 ľudí. Priebeh cvičenia priamo v epicentre sledovali 4 rozhodcovia a z výšky minister vnútra Martin Pado.
Pri krátkom vyhodnotení pripomenul hasičom nedávnu modernizáciu vozového parku riaditeľstiev HaZZ, ktorá je jednou zo základných predpodkladov, aby mohli účinne zasahovať v každodennej praxi. "Nešlo ani tak o cisternové vozidlá, ale najmä autá záchrannej hasičskej služby, na ktoré sme odkázaní denne. Pri cvičení bolo cítiť, že je ich dosť a sú moderné. K dispozícii bolo široké spektrum techniky vrátane autožeriavu, spomínaného vrtuľníka, termokamery na hľadanie obetí v zadymenom ovzduší či špeciálneho vozidla s hydraulickou rukou, potrebného pri sprejazdňovaní cesty," doplnil veliteľ zásahu a riaditeľ OR HaZZ v Michalovciach Alexander Nejedlý. Priznal, že rozhodcovia pri cvičení spozorovali niekoľko chýb, ktorých sa záchranári dopustili. "Práve to je zmysel cvičenia. Nájsť ich a odstrániť, aby sa pri reálnom zásahu neopakovali," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín