Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Rybári sa sporia s obcou o rybník

Oborín - O upravenú časť mŕtveho ramena Laborca sa sporia rybári z Miestnej organizácie Slovenského zväzu rybárov Veľké Kapušany s obcou Oborín.

Špeciálnym režimom na "rybníku" podľa nich obec porušuje zákon. Starosta Arpád Csuri argumentuje, že dodatkom k miestnemu poriadku chceli zabrániť nekontrolovanému výlovu rýb.

Csuri vysvetľuje, že pred 4 rokmi bola na tomto mieste len močarina, ktorá nikoho nelákala. Obec sa snažila na rekultiváciu mŕtveho ramena získať financie z ministerstva životného prostredia, ale bez efektu. Napokon sa do úprav rybárskeho revíru s rozlohou 2,5 hektára pustila v spolupráci s Povodím Bodrogu a Hornádu. Zdevastovaný, neupravený rybník vypustili, vysušili, vybagrovali, aby sa odstránili nánosy bahna a zložito doň po vyčistení prívodného kanála napustili čistú vodu z Laborca. Celkovo do týchto prác investovali 1,6 milióna korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Keď bolo všetko urobené, dohodli sme sa s vtedajším vedením MO SRZ na spôsobe užívania a starostlivosti oň. Vlani v máji sme uzavreli zmluvu, na ktorú nadväzoval dodatok k miestnemu poriadku," hovorí Csuri.

V marci 2006 došlo vo vedení MO SRZ vo Veľkých Kapušanoch k výmene. Nové, zastúpené predsedom Jozefom Dančom, na členskej schôdzi upozornilo, že zmluva, ale najmä jej dodatok nie sú v súlade so zákonom.

"Obec od rybárov, ktorí sem chodia loviť, vyberá poplatky - 200 korún od člena SRZ a 300 od nečlena. Je to v rozpore so zákonom o rybárstve - odstavné, resp. mŕtve rameno patrí do kategórie vodných tokov, kde stačí rybárske povolenie - buď zväzové, ktoré platí na celom území Slovenska, alebo miestne, ktoré vydáva naša miestna organizácia. Hosťovacie povolenia sú protizákonné - musíme totiž platiť dvakrát. Vyzerá to, akoby si obec sprivatizovala revír," argumentuje.

SkryťVypnúť reklamu

Rybárom sa nepáči ani to, že rybársku stráž vykonávajú ľudia na aktivačný príspevok alebo starosta obce: "Podľa zákona ju môžu vykonávať len ľudia, ktorí absolvovali školenie, poznajú svoje povinnosti, zákony a práva, vykonali skúšku a zložili sľub." Rybári považujú prístup starostu aj za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Arpád Csuri nepopiera, že zmluva nebola v súlade so zákonom, obec však na ochranu rybníka nenašla iný spôsob:. "Obec oficiálne nemôže vlastniť rybník. Zmyslom dohody bola spoločná starostlivosť oň a zarybňovanie. Tým, že sme pre rybárov stanovili poplatky a obmedzenia, sme chceli zabrániť nekontrolovanému výlovu. Sám som rybár a viem, že niektorí kolegovia berú domov všetko, čo chytia. Na každom hosťovacom povolení preto rybár zaznačil úlovok a po stanovenom počte ulovených rýb musel skončiť alebo loviť systémom - chyť a pusť. Dodržiavanie pravidiel kontrolovali traja strážnici alebo ja. Priznávam - nedisciplinovaných som aj vykázal."

SkryťVypnúť reklamu

Systém vraj zaviedli kvôli prehľadnosti, aby vedeli, koľko rýb ešte v rybníku je: "Máme presnú evidenciu príjmov, vieme vykázať každú korunu aj to, koľko rýb tam ešte je," ukazuje dokumentáciu. Rybársky zväz s obcou vlani investoval do prvej násady, proces sa opakoval štyrikrát, obec v jeseni 2005 vodu zarybnila ďalšími 1460 kilogramami. "Použili sme na to zisk z predaja, zvyšok šiel na skultúrnenie okolia vodnej plochy."

Nové vedenie MO SRZ v marci zmluvu vypovedalo, výpovedná lehota uplynie koncom júna. Starosta priznáva, že kvôli problémom tu tento rok nelovil nikto. Rybári pred pár týždňami požiadali o vyjadrenie ku kontroverznej zmluve aj okresnú prokuratúru, odpoveď zatiaľ nedostali.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 306
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 414
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 230
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 257
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 889
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 408
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu