Zemplína smeruje denne do Strážskeho, Sobraniec a Košíc a späť viac ako 21-tisíc áut. V roku 2000 ich bolo o päťtisíc menej. Vyplýva to z celoštátneho sčítania intenzity dopravy Slovenskej správy ciest.
Podľa monitoru využilo v minulom roku za 24 hodín cestu z Michaloviec do Košíc priemerne 9123 áut, cestu do Sobraniec 5381. Hustota premávky sa najviac zvýšila na komunikácii z Michaloviec do Strážskeho. Denne tade prešlo 6780 vozidiel, o 2033 viac ako pred piatimi rokmi.
Množstvo áut trápi obyvateľov obcí ležiacich na tejto trase. Starosta Nacinej Vsi Anton Šandor hovorí, že ľudia sa sťažujú na hluk, otrasy a cez cestu prechádzajú len s ťažkosťami. „Nevýhodou je, že domy sú väčšinou veľmi blízko cesty. Tá je na niektorých úsekoch rozbitá a nerovnosti hluk ešte zvyšujú," povedal.
Problémom sú najmä ťažké nákladné autá. Podľa výsledkov sčítania dedinou prejde každý deň v priemere 1722 takýchto vozidiel, pričom 392 z nich má hmotnosť nad dvanásť ton a jazdia s prívesom alebo návesom.
Ťažké autá spôsobujú otrasy, od ktorých praskajú múry domov. Praskliny sa objavili aj na dome dôchodkyne Margity Haluškovej. „Najhoršie sú veľké autá naložené drevom. Keď prechádzajú, všetko sa v dome trasie," hovorí. Cesta sa jej zdá veľmi nebezpečná, do obchodu preto chodí radšej bočnou uličkou.
Na viacerých úsekoch ciest prvej triedy v okrese Michalovce sa zvýšená hustota dopravy prejavila aj v ich opotrebovaní. Sú to najmä vyjazdené koľaje, ktoré dobre vidno po daždi.
S pribúdajúcimi autami rastie aj počet dopravných nehôd. V minulom roku sa ich na ceste z Michaloviec do Strážskeho stalo 72, traja ľudia sa pri nich ťažko zranili. Napríklad v roku 2000 ich bolo o šesť menej, aj keď mali tragickejšie následky.
Problémy by mohla vyriešiť prekládka cesty z Michaloviec do Strážskeho. Slovenská správa ciest Košice dala vypracovať projekt, ktorý počíta s tým, že cesta by viedla z Petroviec nad Laborcom pozdĺž železničnej trate až do Strážskeho. Tento zámer v súčasnosti posudzuje ministerstvo životného prostredia. Zvažuje sa aj iná alternatíva, pri nej by sa však museli zbúrať dva rodinné domy.
„Pre ministerstvo sme už dávali svoje vyjadrenie. Ak projekt schváli, dúfam že sa s výstavbou začne čo najskôr. Od preťaženej dopravy by sa odbremenilo šesť dedín," hovorí starosta A. Šandor.
Slovenská správa ciest robila celoštátny monitor intenzity dopravy v minulom roku v desiatich termínoch od apríla do októbra. Sčítavalo sa na 2650 stanovištiach na diaľnicach a cestách prvej triedy v rovnakých dňoch od piatej hodiny rannej do deviatej večer alebo priebežne automatickými sčítačmi. Takýto prieskum sa na Slovensku vykonáva od roku 1980 každých päť rokov. Jeho cieľom je získať podklady pre usmernenie investičných zámerov v doprave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín