Funguje ako nezisková organizácia, jej zakladateľmi sú Agentúra podporovaného zamestnávania Somotor, občianske združenie Nová cesta Michalovce a miestny podnikateľ Matej Wiczmándy, partnerom sa stala aj obec. Je prvý na Slovensku.
„Mám 25 rokov, ale zatiaľ som vlastne okrem aktivačných prác nerobil nikde. Považujem to za šancu normálne pracovať aj zarobiť," hovorí 25-ročný Martin Balogh z Kopčian.
Podľa Mateja Wiczmándyho ide o zvláštny druh pracovného inkubátora pre dlhodobo nezamestnaných a sociálne neprispôsobivých občanov, pri ktorom použili švédsky model. Jeho firma, zaoberajúca sa drevovýrobou, v obci funguje už päť rokov, neziskovú organizáciu založili vlani. „Mali sme skúsenosti so zamestnávaním ľudí na aktivačné práce. U nich je potrebné najskôr ich naučiť základným pracovným návykom. Tých najšikovnejších a najakútnejšie sociálne prípady sme časom zamestnali v Sociálnom podniku od februára 2006," vysvetľuje.
Podnik na začiatok zamestnal 23 mužov z Budkoviec a okolitých obcí, ďalších 35 mužov a žien pracuje v neziskovke na aktivačný príspevok. „V spolupráci s obcou pre nich hľadáme pracovnú náplň," hovorí Wiczmándy.
Podľa starostu obce Mariána Uhrinu títo ľudia okrem drevovýroby pracujú aj v obci pri likvidácii a zneškodňovaní TKO a biologického odpadu a separovaní, ktoré sa tu práve rozbieha: „Pomáhajú aj pri údržbe školských zariadení a podobne."
Sociálny podnik je akýmsi prechodným štádiom medzi aktivačnými prácami a klasickým zamestnaním. Podľa Wiczmándyho mnohých nezamestnaných pri vstupe do pracovného pomeru odradili mzdové podmienky: „Napríklad prvú výplatu im núkali až po 45 dňoch, keďže ide väčšinou o živiteľov rodín, nemohli si to dovoliť. Preto pracovali len príležitostne alebo na sezónne práce a to by sa opakovalo donekonečna. Chýbal im odrazový mostík."
Na rozdiel od bežnej firmy tu zamestnanci dostávajú výplatu dvakrát mesačne, na rozdiel od aktivačných pracujú celú pracovnú dobu a celý týždeň - nie len pár hodín. Ľudia tu zarábajú v priemere 15-tisíc korún. Okrem toho podnik poskytuje aj poradenstvo, vybavuje za nich sociálne záležitosti a komunikuje s úradom práce. „Zamestnanci majú zmluvy na trvalý pracovný pomer s tým, že po dvoch rokoch by mali byť pripravení pracovať pre komerčnú firmu," dodáva Wiczmándy.
Podľa manažéra Agentúry podporovaného zamestnávania (APZ) Somotor Yvesa Nicolasa Ogoua môže byť Sociálnym podnikom hociktorý, ktorý zamestná viac ako 30 percent dlhodobo nezamestnaných ľudí. Podnik v Budkovciach je prvým svojho druhu a je aj prvým výstupom projektu EQUAL. Podľa Ogoua v ňom v budúcnosti chcú zamestnať viac ľudí, teraz však starších, v preddôchodkovom roku. Podľa Wiczmándyho sa ich prijatie bude odvíjať od objemu práce, ktorú pre nich dokážu nájsť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín