najmodernejšie tábory pre utečencov v Európe. Špeciálne zariadenie vybudovali v priebehu trinástich mesiacov v areáli bývalých vojenských kasární. Náklady na rekonštrukciu objektu sa vyšplhali na viac ako 100 miliónov korún. Podstatná časť finančných prostriedkov bola hradená z fondu Phare, zvyšok zo štátneho rozpočtu. Nové azylové zariadenie pozostáva z dvoch objektov, v ktorých je možné ubytovať 550 osôb. Vedúci regionálneho zastúpenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v strednej Európe Lloyd Dakin uviedol, že ide o jedno z najmodernejších zariadení tohto druhu v rámci Európy. V areáli tábora sú nainštalované viaceré bezpečnostné prvky, ako kamerový systém a monitorovanie osôb prostredníctvom biosnímačov.
„Každá osoba, ktorá bude napríklad prichádzať na odber stravy, sa bude musieť identifikovať otlačkom prsta. To bude nevyhnutné aj pri opúšťaní tábora," vysvetlil riaditeľ Migračného úradu MV SR Bernard Priecel. Zariadenie je určené na prechodný pobyt utečencov a celé rodiny, ktoré sa na naše územie dostali nelegálnym spôsobom z tretích krajín a požiadali o azyl.
Výstavba zariadenia pre utečencov bola spočiatku spojená s protestmi miestnych obyvateľov. Dnes je podľa primátora Vladimíra Kostilníka situácia iná. „Podľa prieskumu 56 percent obyvateľov nemá výhrady voči záchytnému táboru v našom meste a to je pre nás podstatné. Verím, že aj v rámci prevádzky sa tento názor rozšíri a ľudia nebudú mať výhrady. Sú tu pracovné príležitosti a iné možnosti, ktoré môžeme využiť v prospech mesta," povedal. Okrem ubytovacích kapacít, sociálnych a hygienických zariadení, študovne, spoločenských a administratívnych priestorov, ambulancie či karanténnych miestností v areáli nechýbajú ani detské ihriská.
Minister vnútra Martin Pado uviedol, že rozširovanie kapacít tábora do budúcnosti jeho rezort nezvažuje. „Vzhľadom na opatrenia, ktoré sa momentálne chystajú na našej východnej hranici v rámci vstupu Slovenska do Schengenu, žiadateľov o azyl a migrantov nebude také množstvo, aby bolo kapacitu zariadenia potrebné rozširovať," povedal minister na slávnostnom otvorení tábora. Jeho slová potvrdzujú aj štatistiky UNHCR. Vlani v porovnaní s rokom 2004 zaznamenali v krajinách strednej Európy 44-percentný pokles žiadateľov o azyl.
V humenskom tábore bude pracovať 35-členný personál. Okrem zamestnancov plniacich úlohy vyplývajúce z azylového konania poskytne toto zariadenie pracovné príležitosti aj miestnym občanom. Budú sa tu môcť zamestnať ako recepční, kuchári či údržbári. Zariadenie začne naplno fungovať od septembra tohto roku. Migračný úrad už dnes eviduje viac ako 700 žiadostí o prijatie. Na poriadok a bezpečnosť budú v objekte dohliadať príslušníci cudzineckej polície a bezpečnostná služba. Pre utečencov bude po absolvovaní karanténnych vyšetrení platiť voľný režim. Okrem zariadenia sa môžu pohybovať aj po meste. „Pokiaľ lekár skonštatuje, že tieto osoby sú zdravé, majú právo požiadať o priepustku. V prípade, že sú problémové, alebo budú nejakým spôsob vybočovať z denného zavedeného režimu a nedodržiavať kritériá, ktoré sú definované ubytovacím poriadkom, nebudú vypúšťané na vychádzky do mesta," dodal šéf Migračného úradu.
.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín