predísť predčasnému materstvu u rómskych dievčat, jednoduchou formou im sprostredkovať základné informácie o dospievaní, o rizikách, ktoré súvisia so skorým začiatkom sexuálneho života, možnostiach ochrany, mechanizme otehotnenia, materstve, starostlivosti o novorodenca a podobne. Zameriava sa na vekovú kategóriu 11 - 16-ročných Rómok. Drahňov je vôbec prvou obcou, kde sa realizoval.
Drahňov je známy vysokým podielom rómskej menšiny, z 1 240 obyvateľov je až 600 Rómov. Až 550 žije v osade na okraji obce, zvyšok sa integroval medzi majoritu. Podľa starostu obce Tibora Jasovského je z toho až 50 - 60 percent detí. Počet prípadov, keď sa matkami stávajú 15-ročné dievčatá, pribúda. "O projekte sme vedeli, preto sme ponuku, aby sa vyskúšal aj u nás, privítali. Vytypovali sme asi 35 dievčat, po dlhom prehováraní prišlo len 20," vysvetľuje. V Drahňove je len prvý stupeň školy, v druhom deti pokračujú vo Veľkých Kapušanoch. Obec sa o skorom materstve Rómok dozvedá až pri zápise do matriky.
"Je dosť vecí, ktoré som nevedela, napríklad aj to, ako prebieha dospievanie a čo prináša. Mám priateľky, ktoré sa už milovali, ja zatiaľ nie, hoci priateľa už mám. Po tom, čo som počula, chcem mať deti až po osemnástke," povedala 15-ročná Jozefína Ladičová.
Podobne odpovedala aj 13-ročná Rebeka Ficzuová, ktorá pochádza z piatich detí: "Nové bolo pre mňa všetko, najmä sexuálna výchova. Je to dobre, aspoň viem, ako predísť skorému tehotenstvu." Priznala, že sa o tom rozpráva aj s priateľkami, ktoré na kurzy nechodili.
Podľa Pavla Hermana z michalovského RÚVZ je autorom osvetového projektu riaditeľka úradu Viera Nawka a vznikol ako reakcia na znižovanie veku rómskych prvorodičiek: "Nie je výnimkou, že začínajú aktívne sexuálne žiť už vo veku 13 rokov a neraz aj menej, matkami sa stávajú okolo 15 rokov, v osemnástich už majú niekoľko detí. Je to aj preto, že mnohé končia školskú dochádzku v 5. - 6. ročníku, súvislosti sexuality sa však preberajú až vo vyšších ročníkoch. Rodičia sa o týchto veciach s nimi zväčša nerozprávajú. Naviac, dievčatá sa správajú modelovo - vidia to u rodičov, priateľov, známych, príbuzných a považujú to za normálne. Cieľom projektu je dať im dosť informácií, rozhodnúť sa už musia samé. Zatiaľ sme ho skúšali len v Michalovciach."
Podľa lektorky Márie Murárovej im odborníci počas štyroch prednáškových dní na prelome mája a júna, na ktoré obecný úrad poskytol sálu kultúrneho domu, sprostredkovali to najdôležitejšie: "Ich rozhľad sme zistili pri vstupnom dotazníku, počas prednášok sa nenásilnou formou dozvedeli o histórii rómskej rodiny, fyziologických zmenách počas dospievania, sexuálnom zneužívaní, starostlivosti o deti, rizikách fajčenia počas tehotenstva, výžive matky, manželstve a rodičovstve a podobne. Na konci dotazník vypĺňali znova a zmena ich postojov bola evidentná."
Podľa nej je Drahňov na rozdiel od Michaloviec špecifický jazykovou bariérou, mnohé dievčatá hovorili len rómsky a maďarsky. Pri prednáškach to vyriešili dve sociálne pracovníčky, ktoré prekladali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín