okraji osady stojí novučká čistiareň odpadových vôd (ČOV), ku každému domu smeruje kanalizačná prípojka, ale ani jediný z nich ju nevyužíva.
„Aspoň tá cesta tu je, nechodíme po blate. Ale vodu zatiaľ čerpáme zo studne. Pozrite, aká je špinavá. Ale čo nám zostáva, varíme z nej, aj ju pijeme. Kanalizácia? Tá nám je nanič, nikto z nás nemá kúpelňu," sťažuje sa asi 35-ročná Rómka, okolo ktorej sa tmolia deti rôzneho veku. Počas našej návštevy v dome práve prali koberce, rodina ich vyložila na novú asfaltovú cestu, otvorila jednu zo šácht a „prala" priamo na ulici. „Čo nám iné zostáva, tá zelená krásna budova je tu zatiaľ len na ozdobu," sťažujú sa obyvatelia.
V Drahňove žije asi 1300 obyvateľov, z toho 600 je Rómov, väčšina z nich žije práve v osade. Väčšinou ide o „rýchle" stavby zo všetkých možných dostupných materiálov, máloktorý dom je murovaný. Kúpelňu a splachovací záchod nemá ani jediný. Starosta obce Tibor Jasovský hovorí, že štedrá investícia, ktorá putovala do Drahňova z európskeho fondu Phare na infraštruktúru rómskej osady, tým stráca zmysel. „Obec na tento účel získala 510-tisíc Eur, čo je asi 21 miliónov korún. Z toho sa vybudovala cesta, ČOV a kanalizačné prípojky. Dodávateľ stavbu ukončil vlani v októbri, odvtedy kanalizácia stojí nevyužitá a ešte dlho aj bude. Bez kúpelní je celkom zbytočná."
Čistiareň bola podľa neho naprojektovaná kapacitne tak, aby po dobudovaní kanalizačnej siete mohla slúžiť celej obci. „A v tom je ďalší háčik, zvyšok obce síce kúpelne a záchody má, ale kanalizačná sieť je zatiaľ len v osade," vysvetľuje Jasovský.
Na úplné dobudovanie kanalizácie potrebujú asi 70 miliónov korún. Obec sa viackrát pokúšala získať aspoň časť týchto financií s tým, že jednotlivé ulice sa budú napájať postupne. „Prioritou je napojenie obecného úradu, školy, škôlky, kaštieľa a asi 50 rodinných domov v tesnej blízkosti, čo by si vyžiadalo asi 12 miliónov korún. Už tretí rok žiadame o peniaze z ministerstva životného prostredia, ale neúspešne. Tým pádom je v osade kanalizácia, ktorá nikomu neslúži a Drahňovčania, ktorým by slúžiť mohla, sa zase nemajú ako pripojiť. Hotové Kocúrkovo," hovorí starosta.
Súbežne so žiadosťami na získanie peňazí na kanalizáciu pre zvyšok obce samospráva rieši aj „absenciu" kúpelní v osade. „Podávame žiadosť na vybudovanie 40 rodinných domov nižšieho štandardu, kde budú kúpelne, aby tie investované milióny boli na niečo dobré. Každý by stál asi 700-tisíc korún, spolu žiadame Štátny fond rozvoja bývania o 28 miliónov korún," dodáva Tibor Jasovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín