sociálnych vecí a rodiny, v ktorom sa domáhal určenia neplatnosti výpovede z júna 2003. Okresný súd v Trebišove ju rozsudkom z 20. februára 2006 určil za neplatnú, rozhodnutie už nadobudlo právoplatnosť. Mondík je teda staronovým zamestnancom úradu práce: "Úrady sa ale nevedia dohodnúť, kto mi má prideliť prácu," hovorí.
Ako je známe, Mondík od júna 1999 pracoval na základe menovacieho dekrétu generálneho riaditeľa NÚP ako riaditeľ Okresného úradu práce v Trebišove. Po voľbách v roku 2002 ho podobne ako všetkých riaditeľov úradov práce na Slovensku z funkcie odvolali s účinnosťou od 1. februára 2003. "Následne mi krajský úrad práce ponúkal náhradnú prácu na rôznych oddeleniach, ale odmietol som. Podľa platných noriem malo túto kompetenciu len generálne riaditeľstvo Národného úradu práce. Naviac, navrhovali mi prácu na dobu určitú, s čím som nesúhlasil, keďže moja pracovná zmluva bola na dobu neurčitú," vysvetľuje Mondík.
Národný úrad práce s ním napokon skončil pracovný pomer výpoveďou zo 17. júna 2003. "Zajtra je teda symbolický dátum, uplynú presne tri roky," hovorí exriaditeľ. Výpovedná lehota mu začala plynúť 1. júlom, pracovný pomer končil 31. augustom, 29. októbra 2003 podal žalobu na súd o určenie neplatnosti výpovede. Súd mu napokon dal za pravdu kvôli rozporu medzi výpovednými dôvodmi zo strany zamestnávateľa a odborového orgánu. "Vyjadrenie odborov k výpovedi je podmienkou, inak je neplatná. Podnikový výbor Sloves sa odvolal na paragraf 63, odsek 2, písmeno b, čo je nadbytočnosť. Vychádzali z toho, že som odmietol náhradnú prácu. Samotný NÚP však ako dôvod uviedol paragraf 63, odstavec 1, písmeno b, čo je nespĺňanie prepodkladov na výkon dohodnutej práce," dodáva Mondík. OS Trebišov preto rozhodol, že "jeho pracovný pomer nezanikol a naďalej je v pracovnom pomere u žalovaného," teraz už Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Mondík teda 12. apríla, keď rozsudok nadobudol právoplatnosť, šiel do práce, podľa miesta výkonu je jeho pracoviskom trebišovský úrad práce: "Tam mi povedali, že úrad nie je mojím zamestnávateľom a odporučili ma na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny do Bratislavy. Oslovil som aj ich, tam som dostal rovnakú odpoveď."
Generálny riaditeľ Ústredia Rudolf Sokol nám cez svoju hovorkyňu Katarínu Belickú odkázal, že podľa vtedajšej legislatívy "boli okresní a krajskí riaditelia úradov práce v priamej riadiacej pôsobnosti generálneho riaditeľa." Podľa neho to ale neznamená, že boli zamestnancami generálneho riaditeľstva: "Neboli v evidenčnom stave, ani im neboli z GR NÚP vyplácané mzdy. Vykazovali ich a mzdy im vyplácali úrady práce, v ktorých vykonávali funkciu riaditeľa s tým, že aj miesto výkonu práce mali tam."
Podľa Sokola Mondík konal správne, keď sa dostavil do miesta výkonu zamestnania v čase doručenia neplatnej výpovede: "Zamestnanci, ktorí k 31. 12. 2003 vykonávali verejnú službu pre Národný úrad práce, okresný úrad práce, prešli na tento úrad." Doporučil Mondíkovi, aby sa so žiadosťou o okamžité pridelenie práce, zabezpečenie pracovného miesta, pracovnej náplne a s tým súvisiaci platový výmer obrátil na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove.
Riaditeľ trebišovského ÚPSVaR Peter Bačkovský tvrdí, že zamestnávateľom exriaditeľa je následná organizácia bývalého Národného úradu práce, teda Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré bolo aj žalovanou stranou v spore. "Oni mu majú prideliť prácu. Na druhej strane, my sa jeho zamestnaniu nebránime, ale ústredie mu musí určiť systemizačné miesto a prideliť mzdové prostriedky na plat, čo sa nestalo. O výklad sme požiadali aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré nám dalo za pravu," povedal.
Jozef Mondík pinpong medzi úradmi nevníma tragicky, po vynesení rozsudku dal totiž ústrediu návrh na vyrovnanie ohľadne ušlej mzdy počas trvania neplatnej výpovede. Tá za obdobie od júna 2003 do mája 2006 predstavovala okolo 760-tisíc korún a každý mesiac narastá, Keďže mu zatiaľ nikto neurčil novú pracovnú náplň a plat, pri uplatňovaní škody vychádza z niekdajšieho funkčného platu. Ústredie ponuku odmietlo, preto si už exriaditeľ uplatňuje aj penále z omeškania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín