prítomnosť alkoholu. Niektoré školy v Zemplíne pristúpili k ostrejším preventívnym opatreniam po tom, ako sa pred pár týždňami opili deviataci a ich profesorky zo základnej školy v Banskej Bystrici. Jeden z 15-ročných študentov stratil vedomie a skoro prišiel o život. Polícia vtedy niektorým žiakom namerala 1,16 promile. Aj keď kontroly na alkohol mali viaceré školy zavedené už aj v minulosti, teraz sú podľa učiteľov častejšie a intenzívnejšie. Koncom minulého týždňa absolvovali trojdňový telovýchovný výcvikový kurz žiaci šiestich tried prvého ročníka Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Michalovciach. Študenti spolu s pedagogickým dozorom navštívili prírodnú rezerváciu Morské oko a rekreačné stredisko Medvedia hora na Zemplínskej šírave. Pred každým výletom museli žiaci fúkať do dräggera.
„Žiakov sme kontrolovali preventívne ráno aj na obed. Samozrejme, že nedávame dýchať všetkým, ale vyberieme len vzorku. U nikoho sme prítomnosť alkoholu nezistili," skonštatoval profesor Marián Hurčík. Učitelia mali k dispozícii lacnejší prístroj, ktorý síce nemeria presné množstvo alkoholu, ale len jeho prítomnosť. „Ak zasvieti červené svetlo viem, že žiak pil," dodal profesor.
Študenti sa tejto forme kontroly nebránia a berú ju skôr s humorom. Skúsenosti s fúkaním majú aj na základnej škole na ulici 1. Mája v Snine, kde už problémy s opitými žiakmi riešili aj v minulosti. „V prípade, keď zistíme, že žiak pil, ihneď voláme rodičov. Takto sme riešili aj situáciu, keď sme boli na výlete v Prešove. Opitého žiaka si museli ihneď vyzdvihnúť rodičia," povedal riaditeľ školy Evald Štofík. Pedagógovia sa zameriavajú na preventívnu kontrolu študentov hlavne cez výlety, mimo školy, kedy sú žiaci náchylnejší k pitiu alkoholických nápojov. Podľa riaditeľov študentov počas vyučovania týmto spôsobom nekontrolujú.
Podľa Kataríny Hamerlovej z tlačového oddelenia ministerstva školstva rezort po banskobystrickom alkoholovom precedense študentov nezaslal školám žiadne špeciálne pokyny. „Ministerstvo na tento problém špecificky nereagovalo. Učitelia mohli aj doteraz kontrolovať študentov a dávať žiakom fúkať, ale to len so súhlasom rodiča alebo zákonného zástupcu. Je to možné v prípade, že žiak narúša disciplínu, vyučovací proces, alebo dochádza k ohrozeniu života či zdravia študentov. Tieto kontroly sú v kompetencii riaditeľov a závisia od iniciatívy škôl. Je možné, že po medializovanom probléme, ktorý sa stal, sú teraz učitelia viac opatrnejší" uviedla.
Pedagógovia sa zhodujú, že v boji proti opilstvu mladistvých často narážajú na neochotu a slabú podporu zo strany rodičov. Rodičia podľa nich majú tendenciu chrániť deti aj za cenu, keď ich miláčikovia zjavne urobili chybu. Viacerí oslovení učitelia tvrdia, že podobné kontroly sú nevyhnutné. Dnes je podľa nich oveľa väčší problém ustrážiť študentov, ako v minulosti. Žiaci sa správajú arogantne a agresívnejšie.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín