Čeľovciach v okrese Trebišov, je stále v nedohľadne. Spoločnosť ľudí dobrej vôle (SĽDV) začala s jeho výstavbou pred dvomi rokmi, odvtedy sa jej na dokončenie objektu nedarí získať financie. Podobných zariadení je pritom na Slovensku akútny nedostatok. Deti dnes umiestňujú do Záchytného utečeneckého tábora v Opatovskej novej Vsi, Rohovciach a Orechovom. Posledne menované momentálne rekonštruujú, deti, domova pre maloleté deti, ktoré prekročili hranice bez sprievodu dospelej osoby, preto po zadržaní na slovensko-ukrajinskej hranici umiestňujú do detských domov a ústavov na východnom Slovensku. Tie podľa odborníkov nespĺňajú potrebné technické parametre, situáciu čiastočne vylepší nový Záchytný utečenecký tábor v Humennom. "Ale maloletý v ňom budú umiestnení iba na čas, potom budú prevezení do tábora v Rohovciach," povedal riaditeľ migračného úradu Bernard Priecel.
SĽDV získala v Čeľovciach jeden z rodinných domov a priľahlý pozemok, ktorý museli oplotiť na žiadosť miestnych obyvateľov. O domove pre malých migrantov sa rozhodovalo na obecnom zastupiteľstve, verejnom zhromaždení a dokonca aj v kostoloch. Starosta Čeľoviec Ján Michalko pred časom uviedol, že projekt podporili len kvôli tomu, že ide o deti -v prípade dospelých utečencov by to bolo určite inak.
Podľa Ivety Liberkovej (na snímke) zo SĽDV podali na rekonštrukciu domova už 14 projektov na rôznych donorov, no ani raz neuspeli. Tentoraz sa snažia získať financie prostredníctvom Nórskeho finančného fondu. "Využili sme túto možnosť, pretože Nórsky fond poskytuje prostriedky aj na investičné náklady, čo v našom prípade znamená ešte 1 milión korún, aby sme mohli zabezpečiť hygienické zariadenia. Či budeme úspešní alebo nie sa dozvieme až v októbri tohto roka," uviedla Liberková.
V posledných troch rokoch zadržali na Slovensku viac ako 1 500 utečeneckých detí. Malí nelegálni migranti sa často stávajú obeťami obchodníkov s ľuďmi. Čeľovský domov by mal zastrešiť 30 detí. "S tým, že v prípade veľkých migračných vĺn by sa kapacita mohla zvýšiť na šesťdesiat, " dodala Liberková. Po vypátrani totožnosti dieťaťa sa v rámci dobrovoľných návratov môže vrátiť do krajiny pôvodu, alebo môže dôjsť k zlúčeniu rodiny v tretej krajine, kde už žijú jeho príbuzní a majú priznaný azyl.
.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín