prevádzkovateľov záchrannej služby. Rovnako ako v prvom kole, ani teraz sa im nepodarilo získať žiadnu stanicu. Spolu so záchrankami tak miestne nemocnice prídu aj o milióny korún na ich financovanie. Na sanitku s lekárom totiž poisťovňa dáva až 860-tisíc korún mesačne.
Nemocnica v Humennom sa uchádzala o záchrannú stanicu v severnej časti mesta i o stanicu v Papíne. Komisia ministerstva zdravotníctva však určila za víťaza Slovenskú záchrannú, a. s., firmu zastrešenú členom skupiny Penta, akciovou spoločnosťou HMO Slovakia. Tá bude v Zemplíne prevádzkovať od prvého júla záchrannú službu aj v obci Ulič a Ubľa, začiatkom mesiaca už otvorila stanica Snine, Medzilaborciach a Koškovciach.
V Michalovskom okrese sa súťažilo o dva výjazdové body - v Michalovciach v časti východ a v Oboríne. Obidva obsadí nemocnica vo Vranove nad Topľou, nezisková organizácia, ktorá sa naopak neúspešne uchádzala o záchranku vo svojom meste. Stanice v Sečoviach a v Slovenskom Novom meste bude prevádzkovať od začiatku mesiaca firma Resustic - Zemplín, s. r. o. z Kráľovského Chlmca. Tá už v prvom kole získala jedna záchranku v Michalovciach.
Riaditeľka humenskej nemocnice Mária Vasiľová považuje výsledky výberového konania za nespravodlivé, ale hovorí, že po skúsenostiach z prvého kola sa už nebudú voči nim odvolávať. Tvrdí, že peniaze na záchranky budú nemocnici chýbať. "Ak by sme ich získali, nemocnica by sa dostala v hospodárení do pozitívnych čísel," povedala.
Za "neskutočný tunel s požehnaním vlády a najvyšších postov" považuje súťaž o záchranky riaditeľ michalovskej nemocnice Dalimír Zobka. Podľa neho komisia nezohľadňovala kvality uchádzačov, pretože mali odborný personál, techniku i priestory. "Napriek tomu sa nedalo nič robiť," skonštatoval.
Ministerstvo zdravotníctva zopakovalo svoje stanovisko, ktoré poskytlo k prvému kolu výberového konania. V ňom odmieta spochybňovanie výsledkov a tvrdí, že uspeli lepší. "Tender bol transparentný a uskutočnil sa na základe jasne stanovených podmienok," povedala Eva Slováková z tlačového odboru ministerstva. Dodala, že do všetkých staníc pôjde kontrola ministerstva, či úspešní uchádzači v stanovenej lehote začali činnosť.
Súkromní investori zlákali do svojich záchraniek z nemocníc aj anestéziológov, špecialistov na urgentnú medicínu a sestry. Vedenie nemocníc tvrdí, že to chod ich oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny neohrozuje. "Prechod je plynulý, po vzájomnej koordinácii nemocnice a Slovenskej záchrannej, a. s., tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotných služieb," povedala Vasiľová.
Michalovská aj humenská nemocnica sa však chystajú firmám prenajať vozidlá, priestory, prípadne predať techniku. Týmto spôsobom chcú znížiť výpadky príjmov po strate záchraniek.
Zriadením výjazdových bodov v obciach si prilepšia ich samosprávy. Prevádzkovatelia záchraniek si totiž prenájmu priestory v obecných budovách. "Zrekonštruovali sme zdravotné stredisko, ktoré sme mali doteraz nevyužité. Tieto investície sa nám rýchlo vrátia z prenájmu," hovorí starosta Papína Miroslav Lukáč. Zdravotné strediská bude Slovenská záchranná, a.s. využívať aj v Ubli a Uliči. Do voľných priestorov polyfunkčného domu umiestnila zdravotníkov obec Oborín.
Tender na záchranky pokračuje. V Zemplíne je v hre ešte jeden bod v Trebišove. O víťazovi sa rozhodne v posledný júnový deň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín