funguje len tretí mesiac, mesto preto štart považuje za úspešný. „Predtým sme mesačne platili za uloženie na skládku asi 120-tisíc korún, v apríli a máji to bolo už len okolo 80-tisíc. V júni to trochu stúplo, lebo vyvážame odpad v lokalitách, kde žijú Rómovia," hovorí primátorka mesta Monika Bérešová.
„Ako povedali, tak robíme. Je to robota navyše, ale hádam to pomôže životnému prostrediu," hovorí 62-ročná Eva Janoková, ktorá žije sama v rodinnom dome na Štefánikovej ulici, kde práve odvážali sklo: „Teraz som vrece nedala, lebo som ho nemala plné. Zato plastov a najmä PET fliaš je vždy dosť. Mrzí ma len, že treba dávať pozor na vrecia. Susedom sa už stalo, že keď ich vyložili večer, niekto im ich ukradol. Ale triedenie je dobrá vec, dá sa na to zvyknúť."
Prozaické problémy s kradnutím vriec, ničením kontajnerov, miešaním TKO so separantami a mnohé iné priznáva aj J. Novykmec zo sečovského MsÚ. „Ľudia v domoch si začínajú zvykať. Vedia, že ak odpad nebude vyseparovaný, pracovníci Technických služieb ho nezoberú. Najčastejšie sa stretávame s tým, že do separantov miešajú zmesový odpad. To je zle, lebo tým sa znehodnotí. Prišli sme aj na to, že najviac je plastov, tam by asi intervaly odvozu bolo treba skrátiť, pri tetrapakoch, papieri, skle a kove ich zase možno predĺžiť. Stále sa učíme, po rady si chodíme aj do iných miest," hovorí.
Priznáva, že oveľa horšia situácie je v bytovkách na ulici SNP, kde je produkcia odpadu rovnako ako triedenie úplne anonymná. Naviac, najmä papier láka separátorov separantov, mesto muselo kontajnery naň zabezpečiť kladkami. Samosprávu mrzia vandali, ktorí ničia kontajnery, na ktoré získala nemalé peniaze z Recyklačného fondu. „Už jeden aj podpálili," dodáva Novykmec. Podľa neho si rýchlo zvykli na triedenie najmä starší ľudia a nie mladší, ktorí o triedení môžu vedieť viac: „Starší to berú zodpovednejšie a uvedomujú si zmysel separovania."
V meste je momentálne rozmiestnených 200 kontajnerov, TS dolaďujú umiestnenie tzv. separačných hniezd podľa skúseností a potrieb občanov. Podľa Novykmeca separanty ešte dotrieďujú na zbernom dvore v areáli TS, lisujú a následne ukladajú na skládke. Doteraz nazbierané objemy je zatiaľ neefektívne distribuovať k spracovateľovi: "Naviac, môžeme sa lepšie zorientovať v cene za komodity tak, aby za to mesto a tým aj občania získali čo najviac."
Podľa primátorky mesta má separovanie nielen ekologický, ale časom bude mať aj ekonomický akcent: "Už teraz je možné garantovať, že cena za odvoz TKO zostane minimálne na súčasnej hranici."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín