Viničky a Združenie obcí Tokajského regiónu v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom.
Prostredie zrenovovaného kaštieľa v Borši ožije 1. júla o druhej výstavou ľudových výšiviek a vernisážou výstavy výtvarných diel "Po stopách Rákocziho Môj kraj, môj domov". Celé dva dni tu budú remeselníci ukazovať tradičné ľudové remeslá, ale i predávať výrobky. Súčasťou bude detská tvorivá dielňa a pozvanie do tanca, o ktoré sa postará živá hudba z maďarského Tarcalu. Labužníci si môžu vychutnať súťaž v degustácii tokajského vínka či festival plnenej kapusty. Podvečer bude venovaný dobovým hradným hrám a najkrajším piesňam 60. a 80. rokov. Bodkou za sobotňajším programom bude Rákocziho veselica v kaštieli v Borši.
Na medzinárodnom folklórnom stretnutí Pozdrav Tokaju vo Viničkách v sobotu o pol šiestej vystúpia folklórne kolektívy Žriedelka Karpát z Ukrajiny, Kamratki z Poľska, Komlóska a Alsóberecki z Maďarska a domáci Tokajský strapec. Zahraničné kolektívy vystúpia aj v obciach Streda nad Bodrogom, Ladmovce, Viničky, Zemplín a Somotor.
Nedeľa je hlavným dňom festivalu. O pol druhej sa v Borši začne pozývací program, o hodinu neskôr privítajú hostí mimoriadneho vlaku "Tokajský expres" z Košíc, ktorý bude mať zastávky v Kalši, Kuzmiciach, Michaľanoch, Čerhove a Slovenskom Novom Meste. Vlak bude ťahať parný rušeň Šľachtičná. (Na spiatočnú cestu do Košíc odštartuje o siedmej večer.)
Pred renesančným kaštieľom položia účastníci festivalu vence k pamätnej tabuli Františka II. Rákocziho, ktorý sa na tomto mieste narodil pred 330 rokmi. Po tretej začne hlavný festivalový program, v ktorom vystúpi detský tanečný súbor z Borše, maďarský folklórny súbor Huták virága z Pálházy, Boršianska folklórna skupina, Tokajský strapec z Viničiek, Strapec z Čerhova, Árvalányhaj z Kráľovského Chlmca, Roňava z Michalian a Aszú z Malej Tŕne. Hosťujúce kolektívy sa predstavia v programe "Po stopách Rákocziho". Diváci si vychutnajú tanečné majstrovstvo členov slovenského Šarišanu, ukrajinského súboru Žriedielka Karpát, maďarského súboru Tarcali hagyományőrzők, poľského súboru Swierczkowiaczy a rumunského súboru Fenyőcske.
Autor: lyv, ksk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín