poľnohospodárom. Zo skúsenosti totiž vedia, že práve v tomto období počet požiarov stúpa. V okrese Michalovce a Sobrance pôsobí okolo 700 poľnohospodárskych subjektov.
Vlani likvidovali hasiči na tomto území počas žatvy osem požiarov. Oheň spôsobil škody za 142-tisíc korún, pričom hasičskými zásahmi sa uchránili hodnoty za viac ako milión. Našťastie, nikto nebol zranený ani nezomrel. Podľa Dušana Guľaša z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach tieto požiare vznikali najmä kvôli vypaľovaniu zvyškov rastlín a spaľovaniu slamy "Zo štatistík vyplýva, že škody najčastejšie vznikajú zhorením stohov alebo obilia na koreni alebo sú to požiare poľnohospodárskych mechanizmov," hovorí.
Protipožiarne predpisy dovoľujú spaľovať zvyšky porastov, ktoré zostanú po zbere úrody. Poľnohospodári ale pritom musia dodržiavať prepísané zásady a mať na to súhlas okresného hasičského riaditeľstva. "To sa však nevzťahuje na plošné vypaľovanie porastov na koreni toto je výslovne zakázané," zdôrazňuje Guľaš.
Roľníci majú zo zákona povinnosť dodržiavať celý rad opatrení, aby zabránili požiarom: "Je to udržiavanie dobrého stavu žatevnej techniky, jej čistenie a vybavenie hasiacimi prístrojmi, opatrná manipuláciu s horľavinami so suchými steblovitými látkami, bezpečný stav elektrického zariadenia, dodržiavanie zásad pri fajčení, zváraní a používaní otvoreného ohňa." Pozornosť treba venovať aj skladom sena, slamy, obilia i pozberovým linkám a sušičkám.
Za porušovanie protipožiarnych predpisov môžu hasiči uložiť podnikateľom sankciu až 500-tisíc korún. Občanov by tento priestupok vyšiel na 10-tisíc.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín