júla bez príspevku, trebišovský Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny združeniu neschválil pokračovanie zamestnávania. „Pokiaľ sa neurovnajú spory vnútri združenia a nedostaneme od ministerstva vnútra oficiálne vyjadrenie, že ďalej funguje, nie je možné uvoľniť financie," uviedol pre KORZÁR riaditeľ trebišovského úradu práce Peter Bačkovský.
Predseda združenia Tibor Geco hovorí, že konflikt vznikol po zvolaní valného zhromaždenia združenia podpredsedom združenia Zdenkom
Vancim v polovici mája 2006. Geco priznáva, že pri vzniku združenia sa rozhodlo, že štatutármi budú obaja, kontaktná adresa bola na mieste bydliska Vanciho. „Ja som o zhromaždení nič nevedel, bolo zvolané v rozpore so stanovami, bez prítomnosti riadnych členov. Rozhodlo o zániku dobrovoľným rozpustením. Následne zaslali na ministerstvo vnútra žiadosť o zrušenie registrácie. Dozvedel som sa to až koncom mája," tvrdí. Následne si vyžiadal z rezortu kópiu žiadosti o zrušenie, ktorej súčasťou bola zápisnica zo zhromaždenia. Vanci v nej vystupoval ako štatutár, „členovia činnosť združenia hodnotili negatívne, poukázali na neplnenie cieľov a zámerov v stanovách a vyjadrili sa za zrušenie".
Geco si vyžiadal prezenčnú listinu, na ktorej bolo asi 60 podpisov, podľa neho má však združenie len 10 riadnych členov a asi 20 spolupracovníkov... „Všetka dokumentácia, ktorá šla na ministerstvo vnútra, je podvrh, čo dokazuje aj zápisnica z riadneho valného zhromaždenia zo 17. marca 2006. Tam sme diskutovali aj na adresu podpredsedu združenia, ktorý si už dlhšie neplnil funkčné povinnosti - bol zbavený funkcie, nemá prístup k účtom, dokumentácii ani pečiatke, takže návrh na zánik bol neoprávnený," argumentuje Geco.
Viac než sporné je podľa neho tvrdenie o neplnení cieľov združenia, ktoré bolo argumentom na zánik: „Je to nezmysel. Cez Fond sociálneho rozvoja funguje Komunitné centrum, podporí ho aj Úrad splnomocnenkyne vlády. Robíme projekt pre rómske deti Krok do nového života, ktorý podporilo ministerstvo kultúry, cez ministerstvo financií distribuujeme rómsku literatúru, zamestnávame ľudí na aktivačné príspevky. O zániku neuvažujeme - nie je na to jediný dôvod."
Všetky doklady, dokazujúce funkčnosť združenia, Geco zaslal na ministerstvo vnútra koncom júna, odpoveď zatiaľ nedostal. Priznáva, že podal aj trestné oznámenie na podpredsedu združenia kvôli poškodzovaniu dobrého mena organizácie. „Všetko je v štádiu riešenia, mrzí ma, že kvôli tomu sme nezískali financie na aktivácie. Najviac na to doplatí tých 60 ľudí- nemajú prácu, osada vyzerá strašne a peniaze im budú chýbať."
Bývalý podpredseda Zdenko Vanci hovorí, že nemal inú možnosť: „Vytlačili ma zo všetkých aktivít, predseda namiesto mňa dosadil svoju manželku, zbavili ma funkcií." Tvrdí, že valné zhromaždenie v máji bolo legálne: „Predsedu som nepozval, lebo ani on ma nepozval na to marcové, kde ma zbavili funkcií." Na otázku, prečo konflikt riešil rovno návrhom na zánik združenia, povedal: "Snažil som sa o normálne riešenie, ale nechceli komunikovať." Na to, prečo ako dôvod zániku udal nefunkčnosť, nevedel odpovedať, priznal však, že združenie funguje.
Spory a spôsob ich riešenia zaskočili skúseného rómskeho aktivistu, štatutára michalovského združenia Nová cesta Ladislava Horvátha. "Združenie funguje, veď s nimi spolupracujeme na projektoch, na zánik nie je vôbec dôvod."
Oslovili sme aj riaditeľa Agentúry podporovaného zamestnávania v Somotore Yvesa Nicolasa Ogoua, ktorý dal celý spor a to, kto je v práve, preštudovať svojim právnikom. Tí zistili, že „v práve je predseda". Priznal, že rokoval s oboma stranami: „Najlepšie by bolo, keby sa dohodli a uvedomili si, že najviac ublížia Rómom, kvôli ktorým združenie vzniklo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín