nehnuteľnosti a poplatku za odvoz tuhého a komunálneho odpadu dlhovali ku koncu minulého roka dohromady viac ako 38 miliónov korún. Samospráva priznáva, že vymôcť pohľadávky mesta bude náročné, niektoré dlžoby sa jej totiž nedarí úspešne vymôcť viac ako osem rokov. Z roka na rok preto šance mesta získať peniaze od nezodpovedných daňovníkov klesajú. Mnohé firmy sú dnes v likvidácii a v konkurze. Podľa poslancov magistrát pri vymáhaní daní nepostupoval vždy promptne a efektívne - vyplýva to aj zo správy hlavnej kontrolórky mesta. Tá konštatuje, že samospráva nedôsledne vymáha pohľadávky, mesto mnohokrát nezaslalo výzvy na uhradenie daňových poplatkov, či prihlášky svojich pohľadávok do konkurzov a návrhy na exekúciu.
„To nesvedčí o tom, že by sme príslušnú kapitolu viedli tak, aby sa minimalizovali nedostatky," povedal poslanec Benjamín Bančej. Poslanec Rudolf Klein na zasadnutí mestského zastupiteľstva poukázal na to, že pri vlažnom postupe mesta voči dlžníkom môžu neplatiči kalkulovať s tým, že sa ich nedoplatky časom premlčia. Upozornil, že niektoré inštitúcie „bojujú aj o tisíc korún a občan musí zaplatiť, a tu plávajú milióny."
Napriek kritickej správe kontrolórky a námietkam poslancov primátor Jozef Bobík odmieta názor, že by sa mesto pri vymáhaní nedoplatkov správalo neefektívne. Podľa neho sa snaží všetky pohľadávky včas evidovať a uplatňovať. Argumentoval, že niektorý subjekt sa nedomôže svojich nárokov a mesto nie je výnimkou: „Našou úlohou je minimalizovať takéto stavy, snažíme sa dopracovať ku konečnému rozhodnutiu, ale stáva sa, že subjekt, ktorý má pohľadávku, sa jej zákonným spôsobom nedomôže. Ale to sa stáva aj inde na Slovensku a vo svete."
Referát daní a poplatkov michalovského magistrátu v správe konštatuje, že veľká časť nedoplatkov, ktoré eviduje u právnických osôb, vznikla ešte v období rokoch 1997 až 2002. Vymáha ich v konkurzných alebo exekučných konaniach. Zároveň však pripúšťa, že „vzhľadom na nedostatok majetku a existenciu aj iných záväzkov týchto spoločností je vymáhanie nedoplatku nereálne".
Kontrolórka Marta Bobovníková v správe upozorňuje, že mesto vlani nevymáhalo dane z nehnuteľnosti formou výziev. Počas kontroly jej bol predložený len jeden návrh na vykonanie exekúcie. V priebehu previerky v mesiaci jún však už boli zasielané výzvy a spracovaných bolo aj viacero návrhov na vykonanie exekúcie. Vedúca finančného odboru Oľga Bereznaninová na margo kritiky poslancov uviedla, že rok 2005 bol náročným, pretože došlo k zmene daňového zákona a zmenili sa aj termíny podávania daňových priznaní: „Aj to malo vplyv na vymáhanie nedoplatkov. Rok 2005 bol prelomový, pretože sme prechádzali aj na nový informačný systém." Teraz sa podľa nej samospráva snaží neplatičom zasielať výzvy promptne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín