Trebišov/Vranov nad Topľou - Minimálne dve zemplínske mestá - Trebišov a Vranov nad Topľou - ležia na bohatých zdrojoch prírodného bohatstva v podobe
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
geotermálnych prameňov. Primátorov a poslancov oboch miest o tom informovala islandská korporácia Enex, ktorá má skúsenosti s využívaním alternatívnych zdrojov energie. Možnosť investovať do štúdie, ktorá ukáže využiteľnosť prírodného potenciálu, ponúkla obom.
Podľa primátora Trebišova Dušana Poľackého korporácia vychádza z výsledkov prieskumu kanadsko-americkej firmy, ktorá v Zemplíne pôsobila pred pár rokmi. „Vedeli sme o tom, že niečo našli, ale aj keby sme to chceli využiť, samospráva na to nemá dostatok financií. Keď prišli zástupcovia korporácie Enex, privítali sme to a umožnili sme jej odprezentovať svoje návrhy na mestskom zastupiteľstve," uviedol pre KORZÁR.
Zástupcovia Enexu zároveň ponúkli mestu partnerstvo v pripravovanom podniku a žiadali o schválenie predbežnej investície mesta Trebišov do štúdie využiteľnosti geotermálnych zdrojov. Poľacký hovorí, že poslanci zvážili všetky možné riziká a následne navrhnutý podiel vo výške 10-tisíc eur schválili: „Táto suma ešte nie je alokovaná na nijakom účte, chceli len predbežný súhlas mesta s finančným aj nefinančným vstupom, ten dáme v podobe prác odborníkov na magistráte pri príprave štúdie."
Primátor Vranova nad Topľou Tomáš Lešo vysvetlil, že kontakty s Islandom získal rodák z Vranova nad Topľou, ktorý tam dlhé roky pôsobí. „Enex vlastne vznikol spojením troch veľkých firiem, ktoré sa zaoberajú využívaním alternatívnych zdrojov energie na Islande - predovšetkým prírodných a majú s tým bohaté skúsenosti. Nemali sme o čom rozmýšľať, keď nám navrhli vstup do spoločného podniku. Pokiaľ štúdia potvrdí efektívnosť a využiteľnosť geotermálnych zdrojov, je to veľká šanca na rozvoj mesta," myslí si.
Vranovskí poslanci zatiaľ schválili finančný podiel mesta vo výške 40-tisíc korún s tým, že počas vypracúvania štúdie prichádza do úvahy aj spomínaných 10-tisíc eur. Podľa Leša majú Islanďania kontakty aj na košickú Technickú univerzitu, s ktorou spolupracujú pri výskume a príprave štúdií. Okrem Trebišova a Vranova nad Topľou oslovili aj iné slovenské mestá s podobným potenciálom, v Zemplíne údajne rokovali ešte so Sobrancami.
Obaja primátori deklarovali, že výška rizika v podobe 10-tisíc eur nie je natoľko vysoká, aby ju mestá nepodstúpili. „Zástupcovia Enexu majú prísť rokovať niekedy v októbri, novembri, kedy už budú hotové niektoré podklady. Ak by sa ukázalo, že využiteľnosť nie je dostatočne vysoká, aby sa do toho oplatilo investovať, mesto veľa nestratí. Ak sa však ukáže, že je to efektívne, mohlo by to výrazne ovplyvniť minimálne cenu tepla v meste. Keby sa ju podarilo vďaka alternatívnemu zdroju energie znížiť, pomohlo by to celému mestu a jeho obyvateľom," dodal Poľacký na záver.