ohlásil jediný majiteľ a prezident spoločnosti Mecom Ján Molnár. Cenu nezverejnil, ide však rádovo o stovky miliónov korún.
Transakcia je prvou významnejšou akvizíciou v slovenskom mäsopriemysle od privatizácie veľkých podnikov v roku 1995. Prevzatím Hrádku sa Mecom stáva s tridsaťpercentným podielom lídrom na slovenskom mäsiarskom trhu s predpokladanými tržbami do päť miliárd korún. Doteraz bol najväčšou spoločnosťou sektora Tauris.
Dôvodom spojenia firiem je podľa Molnára rozširovanie výroby, na ktorú Mecom nemá v Humennom kapacity. "Nestíhali sme produkovať objemy, ktoré trh požadoval," povedal. Kúpou Hrádku tiež humenská firma reagovala na rastúcu globalizáciu v spracovaní mäsa.
Prevzatie lučeneckého mäsokombinátu umožnili Mecomu dobré hospodárske výsledky. Obrat firmy vlani po prvýkrát presiahol objem dva miliardy korún so ziskom 55 miliónov korún. V priebehu rokov 2001 - 2003 sa zisky Mecomu pohybovali vždy v rozsahu od 70 do 130 miliónov. Naopak, Hrádok Lučenec dosiahol vlani obrat 1,9 miliardy korún, no bol už niekoľko rokov v strate.
Značka spoločnosti Hrádok zostane aj po fúzií zachovaná. Obidva závody sa špecializujú. "Humenné na tepelne neopracované mäsové výrobky, Hrádok zasa na špeciálne výrobky," vysvetlil Molnár.
Mecom posilnený o Hrádok chce výraznejšie expandovať do zahraničia. Molnár predpokladá, že zvýšia vývoz zo súčasných 20 na 30 percent. Firma sa už presadila v Maďarsku, Česku a Poľsku.
Bývalý štátny podnik Mecom Humenné sprivatizoval Ján Molnár v roku 1995. Vtedy tu pracovalo 270 ľudí, fabrika vyrábala tri - štyri dni v týždni, sortiment pozostával zo 40 druhov mäsových výrobkov a firma produkovala 180 až 300 ton mäsových výrobkov mesačne. Dnes Mecom ročne vyrobí viac ako šesťtisíc ton výsekového mäsa a 20-tisíc ton mäsových výrobkov. Spolu s dcérskou spoločnosťou Mecom Trade zamestnáva v regióne Zemplína viac ako 800 pracovníkov. Investície rekonštrukcie závodu a nákupu technológií za posledných päť rokov presiahli miliardu korún.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín