Kašický. Po slávnostnom akte sme ho požiadali o rozhovor.
Prečo ste sa rozhodli prísť na oceňovanie vojakov, ktorí sa vrátili z misie KFOR v Kosove?
- Chcel som prísť, lebo toto oceňovanie v sebe stále skrýva symboliku toho, čo sa stalo pred 6 mesiacmi. Bol som priamo v obci Hejce, kde k tragédii došlo a vzdal som úctu tým, ktorí tu na tomto námestí už nemohli stáť a tieto medaily som im už nemohol pripnúť.
Aktuálne má Slovensko v zahraničných misiách asi 600 vojakov, ktorí pôsobia v Kosove, Bosne, Afganistane a Iraku. Premiér Robert Fico sa ešte pred voľbami vyjadril, že jeho cieľom je stiahnutie vojakov z Iraku. Plánujete z pozície nového ministra obrany urobiť zmeny v mandátoch Slovenska v zahraničných misiách?
- Pokiaľ ide o naše pôsobenie v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, budeme v nich pokračovať. Nevylučujem však, že dôjde k prehodnoteniam podľa potrieb a požiadaviek organizácií, pod ktorými tieto operácie sú. Z nášho pohľadu bude záujem, aby tam, kde máme vojakov, sme ich vysielali na základe našich kapacít a schopností. Dôležité je, aby sme pokračovali v trende, ktorý máme a aby sme si v týchto operáciách udržali medzinárodný kredit a uznanie. Ja považujem účasť v misiách za veľmi dôležitú. Je to súčasť kariérneho rastu príslušníkov OZ SR a vynikajúca príležitosť pre získavanie skúseností.
Ako to teda bude s Irakom?
- Sme v štádiu prípravy Programového vyhlásenia vlády. Predpokladám, že otázka Iraku bude obsiahnutá aj v ňom. Ja som vydal pokyn náčelníkovi Generálneho štábu, aby pripravil detailný plán variánt na stiahnutie jednotky, ale s tým, aby sa súčasne riešil aj proces inej, resp. ďalšej pomoci Iraku. Záležitosť má dve roviny - vojensko-politickú, resp. diplomatickú a podpornú. V prvej sme vyslali signál, že o tejto problematike chceme a budeme rokovať so všetkými zainteresovanými stranami, vrátane irackej vlády. Všetky kroky, ktoré podnikneme, budeme najskôr konzultovať s partnermi doma a následne informovať verejnosť. Pokiaľ ide o podpornú rovinu, plán stiahnutia musí byť urobený tak, aby sa nenarušilo plnenie operačných úloh, ktoré jednotka plní a aby bol proces spojený aj s tým, že sa postupne odovzdáva moc irackému ľudu na základe toho, že majú skonštituované ozbrojené sily a demokraticky zvolené orgány. O variantách zatiaľ hovoriť nemôžem, ale vieme si predstaviť pomoc Iraku v oblasti výcviku, resp. materiálovú pomoc.
V januári sa pri návrate z Kosova zrútilo lietadlo s vojakmi. Zachránil sa len jediný, 42 zomrelo. Aký spôsob prepravy MO zvolilo, aby zabezpečilo bezpečný návrat vojakov teraz?
- Preprava tejto rotácie sa zabezpečovala iným typom lietadla.
V akom štádiu je vyšetrovanie pádu lietadla? Je to už pol roka...
- My potrebujeme situáciu riešiť v dvoch rovinách. Jednak definitívne vyriešiť tragédiu, teda uzavrieť túto problematiku, uzavrieť ju citlivo a ľudsky a doriešiť veci, ktoré súvisia s odškodnením pozostalých. Ďalšou rovinou je prijať v rezorte opatrenia, aby k podobným situáciám nedochádzalo. Jedným z nich je aj riešiť kapacity dopravného letectva vo vzdušných silách. Už som si nechal predložiť štúdiu, ktorá je už hotová. Práve ju študujem, v blízkej dobe predpokladám stretnutia s odborníkmi z Generálneho štábu OZ SR aj z ministerskej časti, kde by sme vybrali variantu, ktorá bude pre OZ SR najvýhodnejšia. Považujem to za kľúčové, súvisí to s plnením úloh aj s bezpečnosťou.
Pokiaľ ide o vyšetrovanie tragédie, záverečnú správu už mám na stole. Je to niekoľko tisíc strán vrátane dokumentačného materiálu. Uzavreli sme však dohodu, že k oficiálnym záverom sa nebudem vyjadrovať, kým ich neposkytnem vláde, Národnej rade SR a prezidentovi. To bude aktuálne až potom, keď budú doriešené otázky, súvisiace so spôsobom odškodnenia pozostalých. Pre mňa je dôležité túto záležitosť ukončiť a urobiť za ňou definitívnu bodku.
Kedy je možné očakávať zverejnenie oficiálnych záverov?
- Nechcem predbiehať, hoci tieto materiály sú už skoro pripravené. Chceme súčasne oznámiť oficiálne príčiny a dôvody nešťastia plus aké boli prijaté opatrenia, ale súbežne rozbehnúť aj proces odškodňovania. Je to otázka niekoľkých dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín