pokusu o krádež v jednom prípade. Skoro 380 zamestnancov strojárskeho podniku nedostalo po svojom prepustení výplaty za dva až tri mesiace, ani odstupné.
Vihorlat prestal vyrábať v apríli, keď jeho obchodné podiely odkúpil Pirník a jeho prešovská firma Sibéria. Pár týždňov nato prepustil posledných robotníkov a oznámil, že zastupuje záujmy veriteľov a preto chce majetok závodu rozpredať.
Pirník povedal, že za obdobie, odkedy vlastní Vihorlat, sa v podniku stalo niekoľko krádeží a podľa neho „boli indície, že ich uskutočnili bývalí zamestnanci". Jedného z nich strážna služba prichytila pri vynášaní náradia 13. júla.
Podľa hovorkyne prešovskej krajskej polície Magdalény Fečovej oddeleniu skráteného vyšetrovania v Snine bolo nahlásených šesť krádeží predmetov z Vihorlatu. Muža, ktorého chytila strážna služba, polícia obvinila. „Zo závodu mali zmiznúť vŕtačky, brúsky, kyslíkové a acetylénové fľaše, zvárací agregát, počítače a rôzny železný materiál," uviedla hovorkyňa.
Pirník vyhlásil, že kvôli krádežiam sa už nebude stretávať s prepustenými zamestnancami. Doteraz ich na troch zhromaždeniach informoval o rokovaniach s potencionálnymi záujemcami o Vihorlat a o tom, kedy by mohli dostať svoje peniaze. „Rozhodol som sa s nimi komunikovať iba písomne," povedal.
Posledné stretnutie bývalých zamestnancov bolo zvolané na minulý štvrtok. Pirník naň neprišiel, lebo bol na rokovaní v Prahe. Deň pred stretnutím to ľuďom oznámil listom. Napísal v ňom, že žiadny majetok spoločnosti zatiaľ nepredal, ale má harmonogram, podľa ktorého začnú predaje v auguste. V liste tiež spomína, že mzdy a odstupné začne vyplácať v splátkach od septembra do konca roka.
Napriek tomu, že bolo stretnutie zrušené, niekoľko desiatok ľudí sa pred závodom vo štvrtok zišlo. O krádežiach bývalými zamestnancami nevedeli, hovorili naopak o tom, že z podniku sa vyvážajú veľké stroje a majú preto obavy, že výroba sa v ňom už nikdy neobnoví. Svoje mená povedať nechceli.
František Cenkner, ktorý vo Vihorlate viedol závodnú odborovú organizáciu, nechcel Pirníkove vyjadrenia ku krádežiam komentovať. Myslí si však, že „všetko je možné, ale treba si uvedomiť, že robotníci nedostali peniaze od marca".
Tradícia kedysi svetoznámej značky Vihorlat bola založená na viac ako 50-ročnej histórii strojárskej výroby v Snine a patente z roku 1927. Závod ťažkého strojárstva začal s výrobu v roku 1951. Do polovice osemdesiatych rokov bol rozširovaný o nové objekty, technológie i zamestnancov. V tom čase v základnom závode v Snine pracovalo 5 500 ľudí, s pobočnými závodmi v Michalovciach, Sobranciach a Medzilaborciach mal Vihorlat okolo osemtisíc zamestnancov. Jeho nosný výrobný program tvorili tlakové lisy na liatie kovu, mostové žeriavy a oceľové konštrukcie. Rozširovanie podniku do veľkej miery určovalo aj rast samotnej Sniny. Trápenie podniku začalo po jeho privatizácii VSŽ Košice v roku 1992.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín